Klasyczna motoryzacja na targach 3TM Moto

Prototyp polskiego samochodu osobowego CWS z 1925 roku, motocykl Sokół 600, ciężarówka Ursus A i słynny ciągnik Ursus C41, czy kultowy Fiat 125 Acropolis. Motywem przewodnim tegorocznych targów 3 TM Moto w Gdańsku, była niezwykle widowiskowa, w większej części polska, motoryzacja.

- Z okazji stulecia niepodległości postanowiliśmy wraz z Bartoszem Gondkiem pokazać zwiedzajacym kawałek polskiej motoryzacji. Tej przedwojennej, ale nie tylko - mówi organizator imprezy, Wojciech Stybor. - I tak wraz z Bartkiem Chruścińskim, Tomkiem Groszewski, oraz automobilistami i rekonstruktorami z SRH Garnizon Toruń, Youngitmers Trójmiasto i Automobiklubu Morskiego, stworzyliśmy bardzo ciekawą wystawę.

Możemy na niej zobaczyć - po raz pierwszy w trójmieście, prototyp pierwszego polskiego samochodu osobowego CWS, produkowaną w Ursusie w okresie międzywojennym ciężarówkę Ursus A, zaprojektowany w latach trzydziestych przez inżyniera Tadeusza Rudawskiego, motocykl Sokół 600, a także pancerkę WZ 34 i Fiata 1100. Nieco młodszą motoryzację reprezentuje motocykl "Junak", Fiaty 125, w tym replika sławnego Acropolis, Małe Fiaty, aż do policyjnego Poloneza z lat 90 - tych. Na wysokości zadania stanęli też dealerzy. Tu zobaczyć możemy między innymi wojskowego Land Rovera z wojny w Kosowie, Jaguara XJC, czy Citroena BL i Fiata 500. Warto być. Warto popatrzeć. Patronat nad wystawą ma Północna.tv i Strefahistorii.pl (www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl)

(Red.) fot. Bartosz Gondek, Pomorskie Muzeum Motoryzacji i Techniki

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.