Mokry Dwór - przenieśli wiatrak z Mazowsza na Żuławy

Urokliwy skansen maszyn rolniczych a teraz jeszcze zrekonstruowany  wiatrak. Żuławska wieś Mokry Dwór, położona na terenie gminy Pruszcz Gdański zaczyna stawać się coraz ważniejszym punktem turystycznym położonym niedaleko Gdańska.

W owartym trzy lata temu skansenie, który otwarty jest- co widać na zdjęciach - także zimą, możemy zobaczyć zbudowaną bez użycia gwoździ miniaturę dawnej żuławskiej stodoły. wzorowanej na oryginalnej, XIX w. stodole z Krępca, ogrodzoną drewnianym płotem charakterystycznym dla tego terenu. Najstarszym eksponatem jest snopowiązałka Mc Cormick z 1903 roku. Najmłodsza maszyna pochodzi z lat 60. ubiegłego wieku. Zobaczymy tu także kopaczkę do ziemniaków, pług łąkowy wykorzystywany na Żuławach, młocarnię. Wszystkie maszyny, udostępnione przez mieszkańców, są zaprzęgowe i posiadają tabliczki z opisem. 

Z kolei pochodzący z 1901 roku wiatrak który, podobnie jak skansen, powstaje siłami sołtysa Wiesława Zbroińskiego, przyjechał na Żuławy aż z Wyszogrodu. Po uzyskaniu niezbędnej zgody konserwatora zabytków, najpierw trzeba było niszczejący obiekt rozebrać, a następnie przetransportować na Żuławy Gdańskie. W sumie sześć tirów starego drewna i żelastwa. Każdy kawałek drewna został oczyszczony i zakonserwowany.  Zadbano także o wszystkie detale wyposażenia wiatraka, łącznie z zamkiem wejściowym.  Niegdyś Żuławy słynęły z wiatraków. Dziś zostało ich zaledwie kilka.

Skansen i wiatrak to nie wszystko z czego słynie datowany na  XII wiek, Mokry Dwór. Raz do roku odbywa się tutaj wielkie święto Żuławskiego Tulipana, które przyciąga tysiące odwiedzających z całego województwa Pomorskiego. Mokry Dwór można także zwiedzić z kajaka. Przez wieś przepływa bowiem rzeka Motława.

(red.) fot.Bartosz Gondek

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.