Budynek wędzarni szprotów i inne - zdjęcia z NAC

10 lutego 1926 r. Rada Ministrów wydała rozporządzenie (opublikowane 4 marca) nadające prawa miejskie Gdyni, niewielkiej wiosce rybackiej. Na mocy traktatu wersalskiego Polska otrzymała 140-kilometrowy odcinek wybrzeża. Był on pozbawiony nowoczesnego portu, gdyż Gdańsk, na mocy ustaleń międzynarodowych, został "Wolnym Miastem" z silnymi wpływami niemieckimi.

Budowa portu w Gdyni spowodowała dynamiczny rozwój miasta, które w 1939 r. liczyło już 137 tys. mieszkańców - co oznacza stukrotny wzrost od 1921 r. i dziesięciokrotny od 1926 r. Po wybuchu wojny, Gdynia wsławiła się obroną miasta oraz Kępy Oksywskiej, gdzie obok wojsk regularnych walczyli też uzbrojeni w kosy ochotnicy, zrzeszeni w PPS, tzw. gdyńscy kosynierzy.

Z tej okazji strefahistorii.pl przygotowała galerię zdjęć ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego z lat 20 i 30. - poznajecie te miejsca? 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.