Przedwojenny Puck na dawnych zdjęciach i pocztówkach

Puck jest jedną z najbardziej uroczych miejscowości na Pomorzu. Pozornie niewiele zmienił się od stuleci. Czy jednak na pewno? Zobacz naszą galerię dawnych pocztówek i zdjęć nadmorskiej mieściny.

Po raz pierwszy Puck pojawił się na kartach historii w 1283 r. Mściwój II wydał wtedy w Świeciu dokument, gdzie miejscowość występuje pod zlatynizowaną nazwą Purik. Nie oznacza to jednak, że dopiero wtedy powstała ta miejscowość. Archeolodzy odnaleźli spory port u ujścia Płutnicy pochodzący jeszcze z czasów przedpiastowskich. W II połowie wieku XIII miejscowość intensywnie się rozwijała, była jednym z grodów kasztelańskich dla dynastii wschodniopomorskich.

Wraz z Pomorzem Gdańskim miejscowość przechodzi w 1309 r. do Krzyżaków. Bracia zakonni budują tu zamek, jedyny z którego możliwy jest bezpośredni ostrzał morza. Zamek jednak podczas wojny 13-letniej podał się mieszczanom i ci uznali zwierzchność Kazimierza Jagiellończyka. Co ciekawe podczas trwania wojny, w 1457 r. w dawnej krzyżackiej warowni znalazł schronienie wygnany król Szwecji Karol VIII Knutsson Bonde. Król ten za 15 tys. marek pruskich otrzymał w zastaw samo miasto i okolice. Trzy lata później miasto zdobyli znowu Krzyżacy i król przeniósł się do Gdańska.

Po odbiciu miasteczka, wróciło ono do Polski jako siedziba starostwa powiatowego. Niewiele zabrakło a Puck byłby również główną bazą floty polskiej. Za czasów dynastii wazów bowiem gdańszczanie niechętnie patrzyli na okręty przy Twierdzy Wisłoujście. Ostatecznie jednak pobyt polskich statków w miasteczku był okresowy.

Przez kolejne lata Puck podupadał i dopiero gdy w 1818 został siedzibą powiatu w rejencji gdańskiej nastąpił renesans. Dawne, sięgające jeszcze czasów średniowiecza kamieniczki zastąpiono nowymi, wybudowano też szkoły, nowy neogotycki ratusz i inne budynki użyteczności publicznej. Puck stawał się też coraz popularniejszą miejscowością wypoczynkową, pojawił się Dom Zdrojowy oraz niewielkie molo spacerowe.

oprac. Piotr Celej
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.