Rybacy Orłowa 1983-1986

Muzeum Miasta Gdyni wzbogaciło się o wspaniały cykl fotograficzny "Rybacy z Orłowa" Eugeniusza Nurzyńskiego. Autor dokumentował w latach 1983 – 1986 pracę orłowskich rybaków.

Eugeniusz Nurzyński (ur. 1953 r.) jest artystą fotografikiem, kulturoznawcą, na stałe związanym z Trójmiastem. Jego zainteresowania fotograficzne koncentrują się wokół fotografii reporterskiej i dokumentalnej, w szczególności o tematyce marynistycznej. Prace, oprócz waloru artystycznego, mają wartość historyczną i etnograficzną. Dokumentacja przemian kulturowych, którą prowadzi od 1980 roku, zaowocowała dziesięcioma dużymi cyklami fotograficznymi, wśród których najważniejszym jest właśnie cykl Rybacy z Orłowa, a pozostałe to:Stocznia Gdańska, Hel, Wyspa Spichrzów, Krajobraz po PGR-ach, Trzy Krainy.

Fotograf, mistrz w dokumentowaniu zanikających światów przeniknął w latach 80. do środowiska gdyńskich rybaków, tworząc reporterski zapis ich pracy i życia. Wrażliwość artysty uchwyciła niuanse rybackiego losu i jego nierozerwalność z naturą. Zdjęcia, które zostały włączone w zbiory Muzeum Miasta Gdyni wykonano w technice analogowej na filmach czarno – białych. Nie były poddawane kadrowaniu.

/MMG

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.