Gala bokserska na 15-lecie IPN w Gdańsku

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku obchodzi swoje 15-lecie. Na terenie stoczni gdańskiej zorganizowano nietypowe wydarzenie z tej okazji. Amatorska gala bokserska miala łączyć imprezę sportową z popularyzacją wiedzy historycznej.

Gala odbyła się 12 grudnia br. w klubie bokserskim Ring3city. Całość wydarzenia zatytuowano „Nigdy przed mocą nie ugniemy szyi” i poświęcono pamięci Anny Walentynowicz. Wydarzenie stanowiło część „Dnia dla rodziny” obchodzonego w ramach 15-lecia IPN w Gdańsku. Obchody zapoczątkowała rekonstrukcja historyczna ukazująca wprowadzenie stanu wojennego, przygotowana na placu przy Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Gala boksu w Klubie Ring3city zamykała symbolicznie obchody 15-lecia IPN.

Przewidziano cztery walki na ringu oraz liczne prezentacje multimedialne dotyczące Grudnia '70 oraz wprowadzenia Stanu Wojennego w 1981 roku. Wnętrze klubu zostało z tej okazji specjalnie udekorowane. Plakaty i banery nawiązywały do historii tego miejsca, w tym zwłaszcza do strajków 1980 roku. Dla publiczności przygotowane zostały pakiety broszur poświęcone Annie Walentynowicz z serii „Patroni naszych ulic”, wydanej przez IPN. Zawodnicy ubrani byli w okolicznościowe koszulki z hasłami „Orła wrona nie pokona” i „Solidarność zwycięży”, a wielu kibiców włożyło koszulki z podobizną Anny Walentynowicz. Gali towarzyszyły piosenki Jacka Kaczmarskiego i Przemysława Gintrowskiego.

Chcesz być na bierząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.