Promocja książki "Od piwnic po strych. Wnętrza domów gdańskich drugiej połowy XVIII wieku"

W Domu Uphagena, oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska zaprezentowano najnowszą książkę Ewy Barylewskiej-Szymańskiej "Od piwnic po strych. Wnętrza domów gdańskich drugiej połowy XVIII wieku". Spotkaniu towarzyszył wykład o modzie w wystroju dawnego domu gdańskiego.

Publikacja "Od piwnic po strych. Wnętrza domów gdańskich drugiej połowy XVIII wieku" została wydana wspólnie przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska i Instytut Historii PAN. Ewa Barylewska-Szymańska historykiem doby nowożytnej oraz historykiem sztuki. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na historii architektury, historii wnętrz oraz rzemiosła artystycznego i życia codziennego XVIII–XX wieku, a także historii ochrony zabytków XIX i XX w. w Gdańsku. Jest autorką licznych publikacji podejmujących tę tematykę. 

"Od Piwnic..." jest pracą z nurtu badawczego zwanego Wohnkultur. Dzięki starannie przeprowadzonej przez Ewę Barylewską-Szymańską kwerendzie, zawiera szczegółowe opisy zabudowy parceli gdańskich i wzniesionych budynków, funkcji poszczególnych pomieszczeń oraz ich wystroju i wyposażenia, informacje o używanych przez mieszczan gdańskich sprzętach domowych i meblach. 

Świat XVIII-wiecznego Gdańska ożywa dzięki małym przedmiotom

Spotkanie otworzył dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska prof. dr hab. Waldemar Ossowski - To już mój trzeci dzień na nowym stanowisku, zaczynam pracę od tak doniosłego wydarzenia i mam nadzieję, że nie raz jeszcze będziemy tu prezentować tak dobrze przygotowane publikacje. - podkreślił W. Ossowski.

Przedmowę wygłosił prof. Edmund Kizik, który wskazał że prezentowana dziś publikacja prezentuje niezwykły i niecodzienny tok podejmowania badań. Autorka sięgając po rzeczy najmniejsze - przedmioty użytku codziennego, kupowane na dawnych jarmarkach, zużywane, następnie wyrzucane - układa puzzle, które w finale prezentują nam coraz szerszy obraz życia w dawnym Gdańsku. Gdańsk jest miastem zniszczonym, to co nie zostało wywiezione stąd przed końcem wojny - nie przetrwało. Autorka próbując rekonstruować obraz tego miasta w XVIII wieku, umyślnie nie skupiła się jedynie na tej epoce. W jej publikacji najważniejszy jest człowiek, to właśnie jego obraz wyłania nam się z historii przedmiotów, powszechnych, używanych, wyrzucanych. To dzięki nim poznajemy dzieje osób z nimi związanych - dawny świat ożywa.

Więcej w ArtykuleRelacja Strefy Historii: Od piwnic po strych. Wnętrza domów gdańskich drugiej połowy XVIII wieku

Chcesz być na bierząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.