Skarby z wykopalisk ratowniczych w Muzeum Archeologicznym

Niezwykłe skarby z grobów  sprzed dwóch tysięcy lat, odkryte podczas badań rartowniczych na Pomorzu, można oglądać od piątku 21 listopada w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku

Większość niezwykłych artefaktów to przepiękne ozdoby mająca często funkcje nie tylko praktyczne, ale także magiczne. Dodatkowo cechujące się niezwykłym kunsztem wykonania. Każdy przedmiot różni się od pozostałych szczegółami zdobienia, co wynika z wyjątkowych umiejętności oraz pomysłowości twórcy, a także z chęci stworzenia niepowtarzalnego dzieła. Artefakty, będące pozostałościami kultury wielbarskiej, wydobyte zostały z grobów kobiecych przebadanych przez pracowników gdańskiego Muzeum Archeologicznego w Kamienicy Szlacheckiej, Opaleniu, Pruszczu Gdańskim, Różynach i Ulkowach. Wszystkie datowane są na pierwsze wieki naszej ery i łączone są z Gotami, którzy mieli przybyć ze Skandynawii na tereny Pomorza w I wieku n.e. To z nimi wiązane są cmentarzyska z monumentalnymi kręgami kamiennymi i kurhanami w Grzybnicy, Odrach i Węsiorach.

- Rzemieślnicy, czy artyści? Takie pytanie postawili sobie twórcy wystawy, odnośnie pięknych ozdób, cechujących się niezwykłym kunsztem wykonania.

Sprzyjającymi warunkami ekonomicznymi, które panowały prawie 2 tys. lat temu na obszarze Barbaricum dzięki kontaktom i handlem z Cesarstwem Rzymskim, archeolodzy tłumaczą bogacenie się lokalnej ludności. Uwidoczniło się to w noszonej wówczas biżuterii i ozdobnych strojach, szczególnie kobiecych, często wykonanych ze szlachetnych kruszców. Jak wyjaśniają muzealnicy, przedmioty te, oprócz przeznaczenia praktycznego, jak spinanie i podtrzymywanie szat, pełniły zapewne także funkcje talizmanów związanych z wierzeniami i magią. Przede wszystkim były to jednak piękne ozdoby. Dzięki temu, że rodzaje biżuterii również w starożytności ulegały dość częstym zmianom, umożliwia to naukowcom określanie, z jakich okresów pochodzą badane przez nich groby. Poza samym ozdobami na wystawie możemy zobaczyć kilka rekonstrukcji grobów.  Całość dopełniają odtworzenia postaci  i ekspozycje poświęcone technikom pracy stosowanym przez ówczesnych brązowników i złotników.

Wystawa „Rzemieślnicy czy artyści? Ozdoby kobiece z Pomorza u schyłku starożytności”

Czynna od 21 listopada br. do 10 kwietnia 2016 roku. Można ją zwiedzać w głównej siedzibie MAG - Domu Przyrodników – s przy ul. Mariackiej 25/26.

Red. Fot:Muzeum Archeologiczne w Gdańsku./Maciej Flis

 

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.