Centrum Konserwacji Wraków Statków w budowie

Najnowszą inwestycją Narodowego Muzeum Morskiego jest budowa "Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym w Tczewie". Zakończenie projektu planowane jest na koniec kwietnia 2016 r.

Zbiory Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku są niezwykle zróżnicowane. Wśród ważnych eksponatów znajdują się obiekty wielkogabarytowe: zabytkowe jachty oraz części konstrukcyjne m.in. średniowiecznych wraków łodzi i statków. Do tej pory Muzeum (jak inne placówki muzealne na świecie) borykało się z problemami przechowywania tego typu eksponatów. Brakowało przestrzeni z odpowiednim wyposażeniem, w których można by było nie tylko magazynować i prezentować zabytki, ale też przeprowadzać prace konserwatorskie i badawcze. Nowa inwestycja w Tczewie ma wypełnić tę lukę.

Budynek Centrum Konserwacji Wraków Statków powstaje w centrum Tczewa, w strefie Południowych Obrzeży Starego Miasta. Nieruchomość została przekazana Muzeum na przełomie lat 70 i 80 – tych XX wieku przez Gminę Miasta Tczew. Wcześniej w budynkach mieściła się Fabryka Gazomierzy (dawny Zespół Fabryk Wyrobów Metalowych).

Projekt Centrum stanowią dwie przenikające się bryły, które wyznaczają wewnętrzny podział na dwie podstawowe części – Pracownię Konserwacji i Magazyn Studyjny wraz z Salą Ekspozycyjną. W Sali Ekspozycyjnej, o powierzchni ok. 313 m2, będą przechowywane i udostępniane zwiedzającym zabytki wielkogabarytowe. W tym też miejscu prezentowane mają być m.in. trzy historyczne jachty: "Dal", "Opty" i "Kumka IV" oraz części konstrukcyjne zabytkowych statków. Druga przestrzeń Magazynu Studyjnego – Antresola – o powierzchni ok. 169 m2, wyposażona będzie w przeszklone regały przesuwne, w których eksponowane będą muzealia o małych rozmiarach. Pozostałą część powierzchni użytkowej tczewskiej filii NMM zajmować będą przestrzenie Pracowni Konserwacji, gdzie oprócz prac badawczo- konserwatorskich, planowane są działania związane z digitalizacją zabytków ruchomych.

fot. /NMM