Szarża ułańska pod Krojantami 2015

Już po raz XIV–ty odbyły się uroczystości patriotyczne i widowisko, upamiętniające sławetną szarżę 18 Pułku Ułanów Pomorskich, pod Krojantami nieopodal Chojnic.
 
Jest to najstarsze i największe w Polsce kawaleryjskie widowisko historyczno – militarne. Składa się  z dwóch część. Pierwsza to uroczystości patriotyczno – religijne, następnie przedstawione zostało widowisko historyczno - militarne, które składało się z dwóch zasadniczych części:
 
I. „Kawaleryjska powinność – Szarża 18 Pułku Ułanów Pomorskich w dniu 1 września 1939 r.
 
II „Współczesne Polskie Siły Zbrojne. Szarża kawalerii zmotoryzowanej i pancernej”,, – gdzie po raz drugi pod Krojantami wykonała została szarża zarówno kawalerii dawnej - jeźdźców w mundurach historycznych, jak i współczesnych kawalerzystów z jednostki kawalerii zmotoryzowanej, z wykorzystaniem sprzętu będącego na wyposażeniu Wojska Polskiego, w tym Rosomaków z 17 Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza (7 Batalion Strzelców Konnych Wielkopolskich).
 
 
Głównymi organizatorami przedsięwzięcia, były Gminny Komitet Ochrony Pamięci i Męczeństwa – z wójtem dr. Zbigniewem Szczepańskim na czele, Fundacja „Szarża pod Krojantami”, której Prezesem jest pani mecenas Grażyna Winiecka oraz Zespół Szkół im. 18 Pułku Ułanów Pomorskich w Nowej Cerkwi, kierowany przez dyrektor Alicję Kamińską. Za sprawy organizacyjne, związane z odtworzeniem kawaleryjskiego boju w miejscu dawnej szarży, odpowiedzialny jest Polski Klub Kawaleryjski. Dużej pomocy udzielili żołnierze 16 Dywizji Zmechanizowanej z Elbląga.
 
foto Bartosz Gondek