"Marat" w Gdyni 1934 r

Była to pierwsza i jedyna wizyta okrętów sowieckiej floty, przed II wojną światową. Do portu w Gdyni 3-8 sierpnia 1934 zawinął Sowiecki pancernik "Marat". 

W wizycie wraz "Maratem" uczestniczyły kontrtorpedowce "Kalinin" i "Wołodarskij". Zespół, pod komendą admirała Lwa Gallera - dowódcy Floty Bałtyckiej ZSRS, odwiedził Gdynię w ramach rewizyty za rejs polskich kontrtorpedowców "Wicher" i "Burza" do Leningradu. Polskie okręty gościły nad Newą w dniach 24 - 29 lipca 1934, pod komendą Dowódcy Floty kontradmirała Józefa Unruga.  

Miesięcznik "Morze" w październikowym numerze z 1934 pisał o gdyńskiej wizycie:"...Dzięki starannie opracowanemu programowi oraz sprężystej organizacji, pobyt gości sowieckich wypadł bardzo okazale i pozostawił na nich głębokie wrażenie. Na całość programu złożył się cały szereg imprez rozrywkowych, przyjęć oraz wycieczek, zorganizowanych zarówno dla oficerów, jak i załóg. Admirał Galler oraz dwunastu wyższych oficerów złożyło nadto wizytę polskim władzom wojskowym w Warszawie."   

Pancernik "Marat", zbudowany w Petersburgu jako "Pietropawłowsk", był jednym z rosyjskich drednotów typu "Gangut" (w służbie od 1915). Brał udział w walkach na Bałtyku podczas I wojny światowej.  W "czerwonej flocie" w walkach z tzw. interwentami zatonął po storpedowaniu w 1917 przez brytyjski ścigacz. Podniesiony z dna i wyremontowany, wcielony został powtórnie do służby w 1921 pod nazwą "Marat". Osiadł na dnie także podczas II wojny światowej po zbombardowaniu w 1941 przez Luftwaffe. Podniesiony, używany był później jako pływająca bateria w obronie Leningradu. Złomowany został w 1953.

Na zdjęciach:

1. Pancernik "Marat" zacumowany przy nadbrzeżu.

2. Polskie holowniki holują radziecki pancernik "Marat" wpływający do portu.

3. Radziecki charge d`affairs Polanow (1 z prawej) i płk Barabanow (2 z lewej) w towarzystwie kontradmirała Józefa Unruga (3 z lewej) zwiedzają pokład ORP "Burza".

4. Radziecki admirał Lew Galler przechodzi przed frontem kompanii honorowej.

5. Uczestnicy przyjęcia w kasynie podoficerskim wydanego na cześć marynarzy radzieckich. Widok ogólny sali.

6. "Morze" nr 10/1934

7. "Marat" cumuje przy Nabrzeżu Francuskim.

8. Powitanie delegacji sowieckiej w Warszawie, "Swiatowid" nr 37/1934

 

Fotografie pochodzą ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni