Musicalia Baltica - kompozycje króla Fryderyka II

Koncert "KRÓL. Sonaty fletowe. Korespondencja z Voltairem. Listy nienapisane." otwiera tegoroczną edycję festiwalu Musicalia Baltica w Kościele św. Jana.

Fryderyk II był nie tylko świetnym flecistą i kompozytorem. Próbował swych sił także w poezji i filozofii oraz utrzymywał stałe kontakty z najwybitniejszymi umysłami swoich czasów. Zachowało się ponad 800 listów króla. Program koncertu skonstruowany został z młodzieńczych sonat i listów do Voltaire'a, a także z utworów ostatnich i dwóch "listów nienapisanych". 

W punkcie centralnym wieczoru znajdą się sonaty fletowe Fryderyka II. Były to utwory pisane ręką króla do osobistego wykonywania w trakcie koncertów odbywających się każdego wieczoru o godz. 19:00 w Berlinie bądź pałacu Sanssouci. 

Utwory komponowane i grane przez króla wykonywane były dla wąskiego grona stałych odbiorców z kręgu królewskiego dworu. Nie były one ani wydawane, ani wykonywane przez innych flecistów. Jedyną osobą, która mogła odnosić się do królewskiej gry był jego mistrz fletu - Johann Joachim Quantz. Kompozycje Fryderyka są niezwykle wirtuozowskie, napisane z rzeczywistą znajomością barokowego fletu poprzecznego. Od jego czasów wykonuje się je nadal niezmiernie rzadko - tym razem pragniemy zaprezentowane będą nainstrumentach historycznych, tak jak mogły brzmieć w pokoju muzycznym pałacu Sanssouci.

Maja Miro-Wiśniewska - koncepcja, traverso

Małgorzata Sarbak - klawesyn

Agnieszka Oszańca - wiolonczela barokowa

Renia Gosławska - listy

Marek Zygmunt - video

Maciej Knigawka - światło

Paweł Labuda – dźwięk

 

Piątek 15 maja, godz. 19:00

Centrum Św. Jana, Ul. Świętojańska 50

80-840 Gdańsk

Tagi: