
To prawdziwie niezwykłe wydarzenie! Mimo, że od 1939 roku minęło już 86 lat, członkowie Sochaczewskiej Grupy Odkrywców Historii podczas prac porządkowych pod Iłowem odnaleźli bławat sztandaru wojskowego, należącego do 68 Pułku Piechoty z Wrześni.
Sztandar, który początkowo przypisywano 37 Pułkowi Piechoty z Wrześni, został w 1939 roku ukryty w konwi na mleko i przeleżał ponad osiem i pół dekady pod gospodarskim złomem. W weekend trafił do Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie a w poniedziałek pojedzie do pracowni konserwacji tkanin w Muzeum Wojska Polskiego, gdzie zostanie poddany pracom ratunkowym. Sztandar należał do bardzo zasłużonego w Bitwie nad Bzurą, 68 Pułku Piechoty z Wrześni. Od 1977 roku w muzeum w Sochaczewie znajduje się, odkopany w dołku strzeleckim w miejscowości Rokicina Iłowska, przez ówczesnego ucznia LO w Sochaczewie pana Marka Boczkowskiego, orzeł od tego sztandaru. W komplecie możemy je zobaczyć na zdjęciu poniżej.
Do wybuchu wojny w armii polskiej nadano 230 sztandarów. Podczas Kampanii Wrześniowej żołnierze rozbitych, okrążonych, lub idących do niewoli polskich jednostek pieczołowicie ukrywali swoje sztandary. 42 z nich dostały się różnymi drogami na Zachód.Część odnaleźli Niemcy lub zrabowali Sowieci. Część bezpowrotnie przepadła. Od końca lat 60. XX wieku polscy muzealnicy i środowiska kombatanckie konsekwentnie poszukiwały kolejnych zaginionych sztandarów. Mimo upływających lat wiele udało się odnaleźć. Ostatnio - całkiem niedawno, odkopano sztandar 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich. W 2024 roku w magazynie Muzeum Wojska Polskiego zidentyfikowano przekazany tam w 2020 roku sztandar 13 Pułku Piechoty z Pułtuska, który został zakopany w bliżej nieokreślonej lokalizacji w rejonie Nowego Dworu, podczas ostatnich dni kampanii wrześniowej, tuż przed kapitulacją Twierdzy Modlin. Przyjmuje się, że łącznie odzyskaliśmy około 100 sztandarów.
(Red.) oprac. Bartosz Gondek Fot: FB Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą
Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.