Wszyscy znają, swoją drogą smutną, historię niedżwiedzia Wojtka. Znacznie mniej popularna jest opowieść o maskotce załogi niszczyciela ORP Błyskawica – niezwykłej kapucynce Betty.
Betty miała pojawić się na pokładzie ORP Błyskawica, jako prezent od gubernatora Gibraltaru. Mimo żeńskiego imienia, w rzeczywistości była samcem. Jej obecność na pokładzie, poza figlami i psotami, o czym za chwilę, miała też ważą funkcję z punktu widzenia bezpieczeństwa załogi. Betty znacznie wcześniej, bezbłędnie wyczuwała zbliżające się samoloty. Dzięki temu załoga wiedziała, że czas zająć stanowiska bojowe. Wychowanie wśród marynarzy sprawiło, że Betty lubiła pić piwo i ponoć kiedyś, gdy przesadziła z trunkiem wpadła do kanału portowego.
Jeden z oficerów Błyskawicy tak wspominał czynione przez małpkę psoty: „W Gibraltarze, koło nas stał brytyjski niszczyciel, burta w burtę, tak że otwarte iluminatory pasowały do siebie. Mieliśmy na okręcie małpkę Betty. Była złośliwa , ale bardzo inteligentna, uwiązana na długim sznurku, żeby sobie mogła skakać. Zanim skoczyła z jednego miejsca na drugie, to najpierw patrzyła, czy ma wystarczająco luźny sznurek, żeby nie zawisnąć . Takie to mądre było stworzonko. I raptem zrobił się prawie międzynarodowy incydent, bo dowódca brytyjskiego niszczyciela przyszedł z zażaleniem do naszego dowódcy, że polski marynarz zdemolował jego łazienkę. Co za cholera? Okazuje się , że Betty na tym długim sznurku poprzez otwarty iluminator wlazła do jego łazienki i wszystko rozrzuciła po podłodze! Co najgorsze, zniszczyła wszystkie żyletki które jest tak trudno dostać - skarżył się Anglik - a w dodatku powyciskała pastę do zębów.” Podobno małpka zmarła na pokładzie okrętu w 1944 roku a jej obowiązki przejął – co było wówczas na porządku dziennym – kot okrętowy, choć jakiś czas temu w Internecie pojawiło się zdjęcie, datowane na 1946 rok, na którym, na końcu ustawionych w szyku marynarzy Błyskawicy, widać małpkę. Sprawa nie jest więc tak do końca oczywista.
Red. 9oprac.) Bartosz Gondek (Fot.) Internet, Muzeum Marynarki Wojennej
Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.