Specjaliści od przeszłości z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku powrócili na wielokulturowe cmentarzysko w Nowym Targu (pow. sztumski).
O jego istnieniu wiadomo od lat 70. XX w., ale wciąż jest tam wiele do odkrycia. Powrót do badań był możliwy dzięki projektowi naukowemu realizowanemu przez Muzeum Zamkowe w Malborku. W ekspedycji uczestniczył dr Piotr Fudziński, kier. Działu Wczesnej Epoki Żelaza z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.
W tym sezonie archeolodzy odkryli kilkadziesiąt obiektów grobowych związanych z okresami przedrzymskim i wpływów rzymskich. W północno-zachodniej części stanowiska ukazały się liczne groby szkieletowe i ciałopalne z II–III w. n.e. Znaleziono też zabytki datowane na okres wczesnej epoki żelaza. Głównym celem tegorocznych wykopalisk było określenie granicy cmentarzyska. Okazało się, że nadal istnieją sektory niezbadane. Mamy nadzieję, że badania będą kontynuowane. Stanowisko w Nowym Targu jest źródłem cennej wiedzy o osadnictwie pradziejowym z terenów Pojezierza Iławskiego.
BG
fot. MAG
Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.