O historii Kartuz w Kaszubskich Zeszytach Muzealnych i nie tylko

Nowe, Kartuskie Zeszyty Muzealne i promocja książki Zbrodnia Pomorska w Powiecie Kartuskim. Jak zwykle dużo dzieje się w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach.

W siedzibie muzeum i w internecie możemy od kilku dni kupować najnowszy numer „Kartuskich Zeszytów Muzealnych”.

W aktualnym numerze można odnaleźć między innymi biogramy osób związanych z Kartuzami i historię profesora Siegfrieda Rabowa, wykładowcy i farmakologa kartuskiego.

Kolejny artykuł wyszedł spod pióra znanego gdańskiego genealoga-amatora, Krzysztofa Kowalkowskiego, który od lat zajmuje się dziejami swojej rodziny. Tym razem tematem jego tekstu jest biografia Jadwigi Kowalkowskiej. Opracowanie obfituje w liczne szczegóły, które autor znalazł w literaturze przedmiotu oraz w zasobach archiwalnych, głównie w metrykach kościelnych i aktach urzędów stanu cywilnego.

Tekst Barbary Kąkol dotyczy kartuskiej społeczności żydowskiej. Jest on wprowadzeniem do rozważań Piotra Kazany na temat lokalizacji dawnego kirkutu w Kartuzach. Z kolei prof. Dušan-Vladislav Paždjerski koncentruje się na temacie kulturologicznym dotyczącym oszukania Śmierci w serbskich i kaszubskich narracjach. Ponadto dokonał wyboru tekstu na temat Zwëczaje ë òbëczaje kaszëbskòsłowińsczégò narodë z utworu Floriana Ceynowy Skórb i uwspółcześnił pisownię. Kolejny autor, Marian Jeliński rozważa czy ludowa nazwa „dzekö wika” to właściwe określenie dla wyki kaszubskiej na Kaszubach zaś Józef Wąsiewski opisuje puckie wydarzenia z 1920 roku z perspektywy 2022.

 W niniejszym tomie publikujemy także tekst wystąpienia Barbary Kąkol wygłoszone podczas uroczystej sesji z okazji 100. urodzin miasta Kartuzy. Uroczystość odbyła się w marcu 2023 roku. Ponadto w tomie znajdą Państwo sprawozdania, podsumowujące roczną działalność Muzeum Kaszubskiego im. F. Tredera i Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Kaszubskiego im. F. Brzezińskiego w Kartuzach.

Już 29 lutego w muzeum odbędzie się promocja kolejnej publikacji. Tym razem „Zbrodni Pomorskiej w Powiecie Kartuskim”, autorstwa uznanej badaczki problemu eksterminacji ludności polskiej na Pomorzu – dr hab. Moniki Tomkiewicz, które odbędzie się w siedzibie muzeum, o godzinie 16.00.

(Red.) www.polnocna.tv fot. Muzeum Kaszubskie w Kartuzach

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: