Rekordowa aukcja XVIII wiecznego widoku Elbląga

SDA, Friedrich Bernhard Werner, Bartosz Gondek, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.p
Kolekcjonowanie historycznych map i widoków to elitarna pasja. Wyjątkowe okazy mogą być jednak nie tylko piękną dekoracją, ale także świetną inwestycją. Dowodzi tego kwota, za którą sprzedano właśnie w Gdańsku widok panoramiczny Elbląga z około 1730 – 1740 roku.
 
Elbląg to najniżej położone miasto w Polsce. Niektórzy jego mieszkańcy zapewne nawet nie wiedzą, że spacerują niekiedy nawet dwa metry pod poziomem Bałtyku. Elbląg to też jedno z najstarszych miast w Polsce. W czasach Wikingów działała tu duża osada handlowa czyli Truso. Jej rolę, w 1237 roku, przejęło miasto, założone kilka kilometrów dalej na północny zachód. Szczyt potęgi miasta przypadł na XV – XVII wiek, kiedy z powodzeniem konkurowało z Gdańskiem. Podupadający w XVIII wieku, między innymi za sprawą niedalekiego Królewca, Elbląg, zamienił się w wieku XIX w prężny ośrodek przemysłowy, ale to już zupełnie inna historia.
Lata prosperity sprawiły, że miasto nad Zalewem Wiślanym było często odwzorowywane na mapach i w widokach. Żeby się o tym przekonać, wystarczy uruchomić Internet.  Zdarza się, że ładny – XVII wieczny widok miasta, można kupić już za niecałe 2000 złotych. W tym przypadku jest jednak inaczej. Na aukcji map, która odbyła się w Sopockim Domu Aukcyjnym sprzedano panoramiczny widok Elbląga autorstwa sląskiego rysownika  Friedricha Bernharda Wernera (1690 – 1776).  Kolorowany miedzioryt, o wymiarach, 35 x 100,5 cm osiągnął cenę 45 000 złotych. Co ciekawe, na tej samej aukcji inny widok tego miasta, osiągnął cenę zaledwie 1700 złotych.
Co sprawiło, że akurat ta praca uzyskała tak zawrotną cenę? Z pewnością jest ona bardzo ładna i bardzo dokładna. Można śmiało zaryzykować tezę, że należy do jednych zn najlepszych znanych nam prac Wernera. Cenionych nie za walory artystyczne, lecz fakt, iż przedstawiają wiele budowli, które już nie istnieją lub zostały przebudowane.
(Red.) Bartosz Gondek Fot. Sopocki Dom Aukcyjny

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: