Nieustraszony lotnik, historycy i zwiedzanie hangaru - w Pruszczu Gdańskim

Dom Wiedemanna to ostatnio ciekawe nazwiska. Mowa o wybitnym lotniku, ktory  przyjechał z Malborka do Aeroklubu, oraz o dwóch historykach – dawnym – Johnie Muhlu i współczenym – Radosławie Biskupie.

Wybitny lotnisk to Ferdinand Schlutz, wybitny lotnik, któremu poświęcona jest wystawa, zorganizowana przez Dom Wiedemanna, Aeroklub Gdański i Muzeum Miasta Malborka. Dodatkową atrakcją wystawy jest model słynnego szybowca FS 3 „Besenstielkiste” w skali 1:2, wykonany na podstawie planów w 1978 roku przez Niemieckie Muzeum Szybownictwa w Rhön, a także możliwość zobaczenia z bliska sprzętu latającego, parkującego w aeroklubowym hangarze.

Kim był zatem Ferdinand Schulz? Pruski pilot wojskowy, a po pierwszej wojnie światowej entuzjasta i propagator szybownictwa na terenie ówczesnych Prus Wschodnich i Wolnego Miasta Gdańska. W 1924 roku na szybowisku w Rositten na Mierzei Kurońskiej, startując na własnej konstrukcji FS 3, tzw. "Besenstielkiste" (skrzynia z trzonków od mioteł) osiągnął najlepszy wynik na świecie w locie długodystansowym - 8 godzin 42 minuty. Jego zaangażowanie doprowadziło do założenia w 1925 roku Zachodniopruskiego Towarzystwa Podróży Powietrznych w Malborku jak również w 1926 roku szkoły szybowcowej. W 1927 roku zamieszkał w Malborku – uczył tu w szkole. Budował dalej szybowce i startował w konkursach. W maju 1927 roku pobił kolejny rekord długości lotu (14 godz. 7 min), rok później przeleciał na wysokości 150 m nad Malborkiem, co było pierwszym w historii szybownictwa lotem nad miastem. 16 czerwca 1929 r. wraz z kolegą Bruno Kaiserem rozbił się na sztumskim rynku.

Wystawę przygotowało Muzeum Prus Wschodnich (Ostpreußisches Landesmuseum) w Lüneburgu. Będzie ją można oglądać do końca wakacji - oczywiście po wcześniejszym umówieniu się. Z kolei 29 czerwca (czwartek) o godzinie 18:00, Dom Wiedemanna zaprasza na wykład dr hab. Radosława Biskupa, prof. UMK, przybliżający postać J. Muhla - wybitnego badacza historii Pruszcza Gdańskiego i okolic w początkach XX wieku. Zapowiada się bardzo ciekawie...

Red. Bartosz Gondek fot Dom Wiedemanna

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: