Koronacja Karola III i jej religijny wymiar

Po 74 latach Wielka Brytania szykuje się do najważniejszej ceremonii w życiu każdego monarchy. Do koronacji. Oprócz wielkiego wydarzenia komercyjnego i kulturowego, koronacja ma ogromne znaczenie symboliczne oraz religijne. Prezentujemy protestanckie i reformowane ciekawostki koronacji Karola III:
1. Za wyjątkiem łyżeczki do oleju i namaszczania, która pochodzi z XII wieku, wszystkie insygnia władzy pochodzą z 1661, gdyż poprzednie kazał przetopić i zniszczyć purytanin Oliver Cromwell w 1649.
2. Liturgia koronacyjna jest z czasów króla Edwarda Wyznawcy (1056), ale niektóre jej elementy sięgają jeszcze wcześniej. Po 1689 dodano do niej reformowane elementy: monarcha musi publicznie przysiąc, że jest "prawdziwym Protestantem" i że będzie bronił "Protestanckiej Reformowanej Religii" - tutaj chodzi o anglikanizm, gdyż był on postrzegany jako gałąź kalwinizmu do XIX wieku. Obietnica ochrony Kościoła sięga króla Edgara i 973 r.
3. Stroje liturgiczne biskupów uległy zdecydowanej "rekatolicyzacji" od czasów koronacji Edwarda VII w 1902. Poprzednio biskupi występowali w tzw. strojach konwokacyjnych (na zdjęciu prowadzą królową Wiktorię do tronu Edwarda I), a nawet w perukach!
4. Pomimo protestanckiego charakteru ceremonii, od pokoleń czuwa nad nią dziedziczny Hrabia Marszałek czyli katoliccy książę Norfolku. W 1953 wysłannik Watykanu, choć przekazał królowej Elżbiecie II życzenia, nie przestąpił progu Opactwa Westminsterskiego, gdyż katolików obowiązywał wtedy zakaz uczestniczenia w protestanckich nabożeństwach. W tym roku, po raz pierwszy od XVI wieku króla pobłogosławi (m.in.) katolicki duchowny abp Westminsteru.
5. Podczas koronacji królowej Elżbiety II w 1953 po raz pierwszy w liturgii wziął udział Moderator Kościoła Szkocji, który wręczył jej Biblię. Tak samo będzie i jutro, kiedy Biblię wręczy królowi Moderator Kirku z upomnieniem "aby miał zawsze na uwadze prawo i Ewangelię Boga, jako zasady całego życia i panowania dla chrześcijańskiego władcy"
6. Tekst pieśni "Zadok the Priest" była zawsze częścią liturgii. Do obecnej muzyki ułożył ją słynny kompozytor Haendel na koronację Jerzego II w 1727. Jest ona śpiewana, gdy monarcha jest namaszczany świętym olejem.
7. Do koronacji w 1937 dziedziczne prawo do prezentacji rękawiczek monarsze mieli książęta Newcastle. Ponieważ rodzina wymarła, przywilej ten został przydany Lordowi Singh, pierwszemu nie-chrześcijaninowi w historii koronacji.
8. Monarsze w imieniu Kościoła Anglii przysięgę na wierność składa arcybiskup Canterbury.
9. Część eucharystyczna sięga drugiej edycji Book of Common Prayer króla Edwarda VI i podkreśla silnie reformowany i pamiątkowy charakter sakramentu Komunii.
10. Monarchia brytyjska jest ostatnią w Europie, która kontynuuje tradycję religijnej koronacji. Ostatnim monarchą koronowanym przed Elżbietą II, był Michał I, król Rumunii w 1940. Ostatni król Węgier, Karol I Habsburg, był koronowany w 1916 w obrządku katolickim. Ostatnia luterańska koronacja miała miejsce w 1906 w Norwegii, choć obecnie po ceremonii zaprzysiężenia monarcha uczestniczy w specjalnym nabożeństwie w katedrze w Nidaros. Ostatnia koronacja króla Danii miała miejsce w 1840, a w Szwecji w 1873. W Niderlandach intronizacja i przysięga monarchy (od 1815) ma charakter świecki i ma miejsce w kościele reformowanym Nieuwe Kerk w Amsterdamie.
11. Król Karol III jest w 53 pokoleniu legendarnego króla Wessexu Cedrica. Będzie 40 monarchą koronowanym w Opactwie Westminsterskim przez arcybiskupa Canterbury, którego diecezja ma prawie 1500 lat.
12. Zgodnie ze zwyczajem nie zobaczymy (podobnie jak osoby w Opactwie) momentu namaszczenia króla. Będzie on zasłoniony baldachimem symbolizującym błogosławieństwo Boga dla swoich pomazańców. Podczas koronacji królowej Elżbiety II kamery skierowano na baldachim. To jedyny intymny moment ceremonii dla monarchy.
 
info/FB/Kazimierz Bem

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: