Arcydzieła złotnictwa port wojenny i kamienne siekiery co nas jeszcze zaskoczy?

czarka_z_zastawy_stolowej_ok_1802_carl_ludwig_meyer_mat_mg

Im bliżej Nocy Muzeów, na którą zarezerwujmy sobie wieczór, 13 maja, tym więcej ciekawych rzeczy dzieje się w trójmiejskich muzeach. Zobaczmy co jeszcze wydarzyło się, lub wydarzy, oprócz zakupu cennego, bursztynowego ołtarzyka do bursztynowej kolekcji zamku w Malborku.

Muzeum Gdańska udostępniło właśnie zwiedzającym nową wystawę czasową, na którą składa się ponad 60 niezwykłych przykładów gdańskiego złotnictwa, wykonanych przez rodzinę Meyerów na przełomie XVIII i XIX wieku. Wyroby pochodzą z jednego z najciekawszych okresów w historii portowego miasta i mają wyraźne wpływy angielskie, pochodzą zaś z kolekcji muzealnych, w tym między innymi z Zamku Królewskiego na Wawelu i Muzeum Narodowego w Warszawie, kościelnych i prywatnych. Są to srebra sakralne i świeckie, naczynia stołowe i sztućce, wykonane w stylistyce od rokoka i klasycyzmu, które świetnie ilustrują dawny styl życia i luksus zamożnego gdańskiego domu.

Muzeum Archeologiczne przypomina z kolei, w ramach cyklu Zabytek Miesiąca, o tym, że sto lat temu w centrum Gdyni profesor Józef Kostrzewski, prowadząc prace wykopaliskowe, natrafił na naczynia gliniane, narzędzia z krzemienia i kamienia i paciorki bursztynowe. Ne tej podstawie profesor ustalił, że w pobliżu dzisiejszego skweru Kościuszki około 4500 lat temu (czyli w późnej epoce kamienia) znajdowała się osada nadmorskich rybaków i łowców. Z terenu Gdyni pochodzi niewiele zabytków datowanych na epokę kamienia. W większości są to drobne narzędzia krzemienne znajdowane w trakcie badań powierzchniowych lub wykopalisk prowadzonych na stanowiskach z czasów późniejszych. Do zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku trafiły między innymi przypadkowo odkryte dwa narzędzia kamienne; znalazca przekazał je jako dary. Kolejne osady z tego okresu lokuje się na południowym stoku Kępy Oksywskiej i nad Potokiem Demptowskim.

Budowa portu wojennego w Gdyni, 1928

To nie koniec gdyńskich rocznic. Dokładnie 100 lat temu rozpoczęto w tym mieście budowę portu wojennego. Będzie o tym przypominać wystawa Muzeum Marynarki Wojennej, Muzeum Miasta Gdyni i Centralnej Biblioteki Wojskowej w Warszawie, która odsłonięta zostanie 28 kwietnia 2023 r. Godz. 12:00 plac przy kościele Najświętszej Marii Panny w Gdyni.

(Red.) Bartosz Gondek fot. Muzeum Gdańska i Komenda Portu Wojennego Gdynia

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: