Kajko i Kokosz naukowcy i Faktoria

Kajko i Kokosz, Faktoria, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Miasto Pruszcz Gdański, zapraszają naukowców i miłośników sztuki komiksowej na konferencję: „W świecie komiksów Janusza Christy. Wokół fenomenu kulturowego." Konferencja i imprezy towarzyszące odbędą się na Faktorii w Pruszczu Gdańskim w dniu 25 – 26 maja 2023 roku.
Bohaterem spotkania będzie Janusz Christa (1934 - 2008), który zapisał się w świadomości czytelników niezapomnianymi seriami komiksowymi o przygodach Kajtka i Koka, Gucka i Rocha, czy wreszcie Kajka i Kokosza.
- W ubiegłym roku minęło pół wieku od publikacji pierwszych opowieści z komiksowej serii o przygodach Kajka i Kokosza. To znakomita okazja do podjęcia kolejnej próby prześledzenia historii polskiego komiksu, jego specyfiki oraz jego kulturowych uwikłań. Nie bez znaczenia jest także wyróżnienie i umieszczenie Szkoły latania – jako jedynego komiksu – na liście lektur dla szkoły podstawowej, jak również emisja serialu o przygodach dzielnych wojów na platformie Netflix. Organizatorzy konferencji mają nadzieję, że spotkanie będzie dobrą okazją do przeprowadzenia kompleksowej dyskusji zarówno nad obecnością twórczości Janusza Christy w polskiej kulturze popularnej, a także nad wielowątkowością poruszanych przez niego tematów.
Organizatorzy mają nadzieję, że konferencja zainteresuje przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych, a zwłaszcza: komiksologów, literaturoznawców, antropologów, filozofów, socjologów, historyków, filmoznawców, teatrologów, językoznawców, historyków sztuki, politologów, kulturoznawców, czy historyków idei.
Naukowcy chcących wsiąść udział w konferencji prosimy o kontakt do 20 kwietnia pod adresem: konferencjanaukowa.christa@gmail.com
Wstęp dla miłośników twórczości Janusza Christy, którzy będą chcieli posłuchać wykładów, jest rzecz jasna otwarty i bezpłatny.
9red,) Bg fot. Sopocki Dom Aukcyjny

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: