Urodziny człowieka który w XIX wieku naprawił Gdańsk, święto Złotnicy i Enigma

Z początkiem roku warto zobaczyć, co przygotowali dla nas muzealnicy. Naszym zdaniem – warto. Nie byłoby dzisiejszego Gdańska, gdyby nie nadburmistrz Leopold von Winter – Kazimierz Wielki miasta nad Motławą.

Okrągła 200 rocznica urodzin tego pana wypada dokładnie 23 stycznia 2023 roku. Z tej okazji w Ratuszu Głównego Miasta odbędzie się wykład popularnonaukowy poświęcony życiu i dokonaniom jednego z najbardziej zasłużonych włodarzy miasta. Na lato zaplanowana jest wystawa plenerowa oraz spacery miejskie śladami von Wintera w Gdańsku. W dzień urodzin rozpocznie się również zbiórka pamiątek. Akcja prowadzona przez Muzeum Gdańska potrwa do końca roku.

Dwa dni później, o godzinie 11.00 w Muzeum Ii Wojny Światowej odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Wejście w Historię”, którego głównym bohaterem będzie tym razem maszyna szyfrująca "Enigma". Z tej okazji zobaczymy dwa egzemplarze tych unikatowych maszyn, ze zbiorów Muzeum Historii Polski w Warszawie. Pierwsza, to niemiecka maszyna szyfrująca, przeznaczona do utajniania korespondencji przesyłanej przez jednostki niemieckich sił zbrojnych. Egzemplarz przedseryjny, jeden z pierwszych jaki trafił na wyposażenie armii niemieckiej. Niemcy, lata 30-tych XX stulecia. Własność Muzeum Historii Polski w Warszawie. Druga to zaś kopia maszyny szyfrującej „Enigma” zbudowana na podstawie dokumentacji przygotowanej przez polskich inżynierów: Antoniego Pallutha i Edwarda Fokczyńskiego, z części wykonanych we francuskiej fabryce i zmontowana we wspólnej francusko-polskiej konspiracyjnej placówce wywiadu już po kapitulacji armii francuskiej. Francja, 1940 r. Też własność Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Na koniec przenosimy się do Kartuz. W prężnie działającym w tym mieście Muzeum Kaszubskim możemy oglądać od kilku dni prawdziwą rewelację – wystawę na której zgromadzono niezwykle spektakularne, przedmioty ozdobione najbogatszym kaszubskim haftem – Złotnicą. Muzealne święto Złotnicy rozpoczęło obchody 100-lecia nadania Kartuzom praw miejskich. Haft należał do najwyżej cenionych technik zdobienia tkanin. Ozdabiano nim szaty o szczególnym znaczeniu, takie jak płaszcze królewskie, a także szaty liturgiczne. Warto pamiętać, że jedna ze stolic polskiego haftu najwyższej jakości znajdowała się od dawna na Kaszubach. Ze sztuki hafciarskiej słynęły klasztory Benedyktynek w Żarnowcu i Norbertanek w Żukowie – mówi dyrektor Barbara Kąkol z Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach.

bg

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: