O początkach Autodromu w Rusocinie

Najstarszy i nadal funkcjonujący. Autodrom w Rusocinie wpisał się na stałe w historię tak edukacji, jak sportu motorowego Pomorza, będąc do 2015 roku, kiedy otwarto Autodrom w Pszczółkach, jedynym tego typu obiektem w okolicach Trójmiasta. Dziś, mimo powstania nowoczesnego sąsiada, nadal żyje i ma się dobrze.

Historia rusocińskiego autodromu wpisana jest  w dzieje  Zespołu Szkół Technicznych Centrum Kształcenia Zawodowego w Rusocinie, który powstał w 1971 roku, przy działającym niegdyś w tym miejscu ośrodku doradztwa rolniczego.   Początkowo funkcjonowały tam tylko dwie klasy zasadniczej szkoły zawodowej, ale już w 1973 roku powołano 3 –letnie Technikum Hodowlane na podbudowie zasadniczej szkoły zawodowej. Od początku istnienia szkoły funkcjonował internat szkolny dla uczniów z odległych miejscowości. W 1978 roku uruchomiono pięcioletnie Technikum Hodowlane i trzyletnie Technikum Mechanizacji Rolnictwa dla Pracujących. Przyjęło się też sądzić, że właśnie wtedy otwarto szkolny autodrom. Tymczasem w tygodniku „Motor”, z 12 grudnia 1976 roku, zamieszczono obszerny artykuł o działającym już auto – torze w Rusocinie. „Rusocin, niewielkie osiedle kilkanaście kilometrów na południe od Gdańska, ma niezwykle ambitny Zespół Szkół Rolniczych. W programie tych szkół znajduje się szkolenie mechanizatorów rolnictwa i kierowców różnych pojazdów – czytamy w artykule. – Przy pomocy różnych instytucji, ze znaczącym udziałem społecznej pracy uczniów, rozpoczęto budowę autodromu…

Na autodromie już trwa systematyczne szkolenie uczniów – kierowców. Liczba absolwentów, którzy opuszczać będą szkołę, oceniana jest na ok. 100. Autodrom może więc służyć także do innych celów, także dla Polskiego Związku Motorowego i Ligi Obrony Kraju. Porozumienia w tej sprawie zostaną zawarte w najbliższym czasie… Przy szkole w Rusocinie powstaje sekcja kartingowa, w której będą brali udział najlepsi uczniowie. Autodrom miejscowy znakomicie nadaje się do wyścigów kartingowych – odbyły się tu już eliminacje do Mistrzostw Polski. I w tej dziedzinie więc sport motoryzacyjny dużo zyskał przez inicjatywę dyrekcji i społeczną pracę uczniów szkół w Rusocinie.” Stołeczni dziennikarze motoryzacyjni chwalili także bazę dydaktyczną i nowoczesny internat, oraz stołówkę. Zwrócili również uwagę, że koszt budowy autodromu, do 1976 roku, wyniósł 2,5 miliona złotych. Podobnie dziś, w szkole trwają intensywne procesy modernizacyjne. Remontowany – przy wsparciu społecznym, pochodzącym między innymi z Automobilklubu Morskiego, jest także sam autodrom. Władze powiatu, który jest organem założycielskim szkoły, myślą także o gruntownej renowacji obiektu. Cały czas jest on też wykorzystany na cele sportowe - jak choćby w najbliższą niedzielę, kiedy odbędzie się tam otwarty trening jazdy sportowej na autodromie przy Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Rusocinie.

Pierwsza Runda odbędzie się w niedzielę 22.01.2023! Zapisy na stronie www.masatech.pl Link bezpośredni do zapisów http://www.masatech.pl/index.php?str=online3... Harmonogram czasowy: 9:00 - Otwarcie bram 9:45 - Zamknięcie bramy 9:50 - Odprawa 10:00 - Rozpoczęcie przejazdów 16:00 - Koniec przejazdów

Bartosz Gondek Tekst ukazał się także w Kwartalniku Neony Tożsamość, nr 4 (28) 2022 r.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: