Zamek w Gniewie ma nową wystawę stałą

„Gniew. Miasto na szlaku wielkiej historii” to tytuł nowej wystawy stałej, która 26 października 2022 r. została otwarta na gniewskim zamku. Ekspozycję przygotowało Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. W nowocześnie zaaranżowanej przestrzeni można poznać historię miasta oraz związane z nią zabytki.

 

Na terenie zamku w Gniewie oddział muzealny utworzono już w 1993 r. Obecnie placówka stanowiąca oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku otworzyła się na nowo w atrakcyjnej odsłonie.

Co można zobaczyć na wystawie?

W zamkowej piwnicy głównym elementem ekspozycji będzie multimedialna makieta pokazująca, jak zmieniało się miasto na przestrzeni wieków. W tej części wystawy pojawi się duch zamku, który dla zwiedzających będzie przewodnikiem po dawnych czasach.

Natomiast w sali na piętrze wystawione zostaną zabytki odkryte przez archeologów podczas kompleksowych badań w Gniewie i okolicach. Zabytkowe przedmioty będą ułożone w ośmiu kategoriach: dom, stół i kuchnia, higiena, strój, handel, religia, czas wolny, uzbrojenie i oporządzenie jeździeckie. Pośrodku sali znajdzie się interaktywna mapa odkryć archeologicznych.

– Gniew nareszcie doczekał się wystawy, która ukazuje historię miasta w pełni, a nie tylko w jednym, wybranym aspekcie – mówi Ewa Trawicka, dyrektorka Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. – Cieszę się także z tego, że stworzyliśmy ekspozycję nowoczesną pod względem formy przekazu, zachowując szacunek dla zabytku i jego estetyki. Dzięki dobrej aranżacji wystawa zgrabnie wkomponowała się w zamkowe wnętrza.

Dzień otwarty w Gniewie

W sobotę, 29 października 2022 r. zorganizowany zostanie Dzień otwarty w Gniewie. Będzie to dobra okazja, by bezpłatnie zwiedzić nową wystawę stałą na zamku. W programie imprezy zaplanowano także przejażdżki bryczką i animacje historyczne.

  • godz. 10.00-17.00
    Bezpłatne zwiedzanie wystaw Muzeum Archeologicznego w Gdańsku na zamku w Gniewie: „Gniew. Miasto na szlaku wielkiej historii” oraz „Miecze Europy”
  • godz. 12.00-15.00
    Przejażdżki bryczką po mieście
    Animacje historyczne

foto/info/pomorskie.eu

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: