Kształt i kolor szkła - wystawa designu użytkowego w Muzeum Polskiej Wódki

Muzeum Polskiej Wódki zaprasza na czasową wystawę „Kropla Koloru – Barwy Wódki”. Ekspozycja prezentuje świat koloru i formy, związany z barwną historią polskich trunków. Podczas zwiedzania widz ma okazję do obejrzenia dotąd nieeksponowanych zbiorów placówki.
 
Forma, w jakiej zamyka się polska wódka, zmieniała się na przestrzeni lat wielokrotnie, przyjmując różne pojemności i zdobienia. W ramach wystawy można zobaczyć przedwojenne wyroby ze szkła półbiałego, charakteryzujące się lekkim zabarwieniem o różnej intensywności. Te przezroczyste butelki pojawiły się na polskim rynku w okresie PRL-u..
 
– Wydawałoby się, że butelka to prosty i trywialny przedmiot, tymczasem butelki polskich wódek jak najbardziej można traktować w kategoriach eksponatu – przekazują nam wiele informacji o dawnych możliwościach technicznych, fabrykach, upodobaniach konsumentów i wytwórcach szkła niejednokrotnie wykazujących duże zdolności artystyczne – mówi kuratorka wystawy Agnieszka Honkowicz.
 
Wystawa „Kropla Koloru – Barwy Wódki” została umieszczona w dawnej kotłowni, która niegdyś obsługiwała działające w budynku kolumny rektyfikacyjne. Do dziś zachowało się 5 oryginalnych kotłów. Na ich pokrywach można odnaleźć. Dzięki tabliczkom znamionowym z danymi producentów wiemy, że najmłodszy z nich wyprodukowano w 1959 r. w Sosnowieckich Zakładach Budowy Kotłów, a najstarszy powstał w 1937 r. w firmie W. Fitzner z Siemianowic Śląskich.
 
Muzeum Polskiej Wódki to jedyne takie miejsce na świecie. Mieści się w zabytkowym budynku Zakładu Rektyfikacji na terenie Centrum Praskiego Koneser w Warszawie. Na przełomie XIX i XX w., na powierzchni 50 tys. m kw., pomiędzy ulicą Ząbkowską, Nieporęcką, Białostocką i Markowską, wznosił się kompleks neogotyckich budynków, tworzących Warszawską Wytwórnia Wódek „Koneser”. To tutaj rozlewano takie flagowe marki polskich wódek takie jak Luksusowa i Wyborowa – czytamy na stronie Muzeum.
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: