Krótka historia walkie-talkie

W czasie wojny walkie-talkie (krótkofalówka) pomagało żołnierzom komunikować się między sobą. Wszystko dzięki Henrykowi Magnuskiemu i jego zespołowi – to oni wymyślił to urządzenie w czasie II wojny światowej. Jako pierwsza, skorzystała z niej amerykańska armia.
 
Przyszły wynalazca pracował przed II wojną światową w Polsce w Państwowych Zakładach Tele i Radiograficznych. Sumienny i uzdolniony pracownik w czerwcu 1939 r. dostąpił wyróżnienia: wysłano go na szkolenie do Nowego Jorku.
 
Niedługo później, bo już 1 września 1939 r. Niemcy napadały na Polskę – rozpoczęła się II wojna światowa. Magnuski utknął w Nowym Jorku, ale  wyszło to  na dobre armii Stanów Zjednoczonych.
 
Przenośna radiostacja
 
Polak związał się z Galvin Manufacturing Corporation w Chicago (później firma znana pod nazwą Motorola). W „wietrznym mieście” zespół pod kierownictwem Magnuskiego ciężko pracował nad tym, by skonstruować  dla wojska „przenośną radiostację”. Udało się! Dwa urządzenia o nazwach SCR – 536 (1940 r.) i SCR – 300 (1941 r.) zostały wprowadzone do  użytku armii amerykańskiej. Nazwę walkie-talkie zaproponował zespół Manguskiego. Część żołnierzy nazywała urządzenie handle-talkie.
 
Wpływ Magnuskiego na powstanie urządzenia był ogromny. Wkrótce zaczęli z nich korzystać żołnierze walczący w wojskach USA na frontach w Europie i  Pacyfiku. Urządzenie obsługiwało dwóch żołnierzy. Jeden miał radiostację i baterię na plecach, a drugi trzymał słuchawkę na długim kablu.  Polaka doceniła amerykańska armia.
LuckyLouie (talk) 12:23, 18 July 2008 (UTC), Public domain, via Wikimedia Commons
 
 
Nie spoczął na laurach
 
Do 1945 r. firma Galvin wypuściła na rynek ponad 40 tys. walkie-talkie. W kolejnych latach dopuszczono używanie urządzenie w cywilnym świecie.
 
Magnuski nie powiedział ostatniego słowa w kwestii wynalazków dla wojska. Zaprojektował i skonstruował  urządzenie oparte na mikrofalach o nazwie AN/CPN-6 – to swoista latarnia, która naprowadzała pilotów na lotniskowiec, gdy panowały warunki o ograniczonej widoczności. Polak wprowadził do telekomunikacji 30 patentów – 7 z nich wykorzystano do stworzenia współczesnej sieci komórkowej.
 
Henryk Magnuski zmarł w 1978 r. w Glenview w Stanach Zjednoczonych.
opr. KLB
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: