Piramidy i mamuty, czyli jak wyglądał świat w innym XXI wieku

mamut, piramidy, XXi wiek, prehistoria, bartosz gondek, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl
XXI wiek… ale - przed naszą erą. Czy ktoś z Państwa zastanawiał się, jak wyglądał tamtejszy świat? Podpowiadamy… Stały już piramidy, a na dalekiej północy hasały sobie ciągle pewne ciekawe zwierzęta...
Bartosz Gondek
Co działo się 4200 lat przed nami? Może się wydawać, że niewiele. Tymczasem tamtejszy świat wyglądał już bardzo atrakcyjnie. W XXI wieku przed naszą erą w najlepsze stały sobie już piramidy, wybudowane przez egipskich faraonów, kilkaset lat wcześniej. Faraon Mentuhotep I połączył Dolny i Górny Egipt, co zapoczątkowało Epokę Średniego Państwa aTeby stały się nową stolicą kraju. W cywilizowanej Europie w najlepsze trwała już epoka brązu. Świat miał już za sobą powstanie pierwszego wielkiego imperium, którego twórcą był Sargon, a które obejmowało większość Mezopotamii oraz cześć Lewantu, okresowo zajmowało również terytoria należące do Hurytów i Elamitów. W Ur powstał najstarszy znany nam zapis prawniczy, Po raz kolejny zdobyta została też Troja.
 
W tymże XXI wieku, ale przed naszą erą, w podkarpackiej Trzcinicy złożono silnie ufortyfikowaną osadę, zwaną dziś Karpacką Troją. Jeszcze dalej na północ nadal żyją sobie mamuty, które na przykład na odległej wyspie Wrangla wyginą dopiero w kolejnym, XX wieku przed naszą erą.
 
(red.) Bartosz Gondek rys. J. Smith/Wikipedia

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: