Zniszczono mogiłę żołnierzy AK w Wołkowysku na Białorusi

To kolejny taki przypadek w ostatnich dniach. Wcześniej polskie MSZ informowało o „akcie bestialstwa”, do którego doszło na cmentarzu żołnierzy AK w Mikuliszkach. Teraz zastępca przewodniczącej Związku Polaków na Białorusi Marek Zaniewski opublikował na swoim profilu społecznościowym zdjęcia zniszczonej mogiły w Wołkowysku na Grodzieńszczyźnie.

„Kolejne polskie miejsce pamięci na Białorusi zrujnowane” – brzmi emocjonalny wpis pod zdjęciami mieszkającego w Grodnie Marka Zaniewskiego. Na fotografiach widać teren mogiły, noszący ślady pracy ciężkiego sprzętu. Ziemia w wielu miejscach jest świeżo rozkopana i nierówna, odsłaniając głębsze warstwy.

To nie pierwszy raz, gdy reżim Łukaszenki stoi za zniszczeniem polskiego miejsca pamięci. Kilka dni wcześniej sprofanowano kwaterę żołnierzy AK w Mikuliszkach w obwodzie grodzieńskim. W miejscu, które zostało zrównane z ziemią, spoczywali polegli w 1944 roku. Nie zachował się żaden z postawionych tam 22 krzyży.

opr. KLB

foto/Marek Zaniewski

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: