Nieznane zdjęcie Gdyni z ORP Mazur w tle

niszczyciel na redzie Gdyni 1932 Jakub Botwina, Strefa Historii,Bartosz Gondek
Gdyńska plaża, a w tle okręt wojenny. Przed państwem eleganckie typowo wakacyjne zdjęcie, na którym widzimy statek wycieczkowy i zagadkowy okręt wojenny. Naszym zdaniem to popularny przed wojną, stary polski torpedowiec ORP Mazur.
 
Bartosz Gondek
 
Wraz z początkiem lipca www.strefahistorii.pl, otrzymała bardzo miłą korespondencję od Pana Jakuba: „Dzień dobry, przeglądając stare zdjęcia rodzinne natknąłem się na dwie fotografie, wykonane w 1932 r w Gdyni. W tle prawdopodobnie (?) widoczny jest jeden z polskich niszczycieli - ORP Garland, Przeglądając artykuły na ten temat pomyślałem, że może informacja o cumowaniu tego okrętu w sierpniu 32' będzie pomocna dla badaczy. Będę wdzięczy za pomoc w identyfikacji okrętu i oczywiście chętnie podzielę się fotografią.”
Na zdjęciu widać stojący na gdyńskiej redzie okręt wojenny, który rzeczywiście może przypominać niszczyciel o brytyjskiej architekturze.
Pod nimi znajduje się jednak data 15 sierpnia 1932 roku. 15 gościły w Gdyni brytyjskie niszczyciele. Był to jednak czerwiec i była to jedyna wizyta obcych jednostek bojowych w Gdyni, wymieniona tak w poświęconym obecności obcych okrętów wojennych w Gdyni, artykule profesora Donalda Steyera, jak i w ówczesnej prasie. Warto dodać, że przypłyniecie Brytyjczyków do Gdańska i Gdyni, było bezpośrednią przyczyną wybuchu „Kryzysu Gdańskiego” i siłowego wpłynięcia kontrtorpedowca ORP Wicher do Nowego Portu.  Czy mamy zatem do czynienia z pomyłką w opisie zdjęcia?
Naszym zdaniem nie, a zdjęcie jest dobrze datowane. Widoczny jest zaś na nim stary polski torpedowiec ORP Mazur, oddany do służby w 1917 roku jako niemiecki V 105 i przyznany Polsce w 1919 roku przez Radę Ambasadorów. Ponad 60 metrowy ORP Mazur, którego portem macierzystym była Gdynia,  stoi zaś na tyle blisko plaży, że może uchodzić za niszczyciel.
 Red. Bartosz Gondek fot. widokówka ORP Mazur,  archiwum Pana Jakuba Botwiny, www.starymfordem.pl

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: