W Pruszczu odkryją zapomniane epitafia

Takie rzeczy już się prawie nie zdarzają! Zapomniane Epitafia, które schowano przed wojenną pożogą i o których zapomniano na dziesięciolecia będzie można zobaczyć na specjalnej wystawie zorganizowanej przez Referat Ekspozycji i Dziedzictwa Kulturowego Urzędu Miasta Pruszcz Gdański.
 
Wystawa przybliża dzieje, funkcje i znaczenie epitafiów jako zabytku kultury materialnej, a także znajdującą się na nich symbolikę. Wystawa umożliwia swoistą podróż w czasie do XIX stulecia, pozwala zrozumieć wrażliwość i mentalność dawnych mieszkańców Żuław.
Wystawa przybliża dzieje, funkcje i znaczenie epitafiów jako zabytku kultury materialnej, a także znajdującą się na nich symbolikę. Pochodziły one z miejscowości takich jak Błotnik, Trzcinisko i Kiezmark. Były one ważnym zjawiskiem związanym z kulturą pogrzebową regionu, tego rodzaju zabytki występowały także w Pruszczu Gdańskim. Warto zwrócić szczególną uwagę na inskrypcje nagrobne i ich treść. Na ich podstawie można poznać ówczesny sposób myślenia i religijność. Zwraca uwagę nacisk na takie wartości jak zaangażowanie w pracę, miłość, zaufanie Bogu, więzi rodzinne. Z oczywistych względów dużo uwagi poświęcono w nich kwestiom wiary w życie pozagrobowe -  zmartwychwstanie, ponowne zobaczenie w niebie z bliskim. Wystawa umożliwia swoistą podróż w czasie do XIX stulecia, pozwala zrozumieć wrażliwość i mentalność dawnych mieszkańców Żuław.
Patronat nad wystawą objął Narodowy Instytut Dziedzictwa.
A portal www.polnocna.tv wraz z ekipą www.strefahistorii.pl jako patron medialny ma zaszczyt zaprosić Państwa na otwarcie, które odbędzie się dnia 10 czerwca 2022 r. o godzinie 14:00.
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: