Wejdź do lęborskiej Wieży Bismarcka

Wieża Bismarcka, Muzeum Lębork, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

Warto to zapamiętać. W przyszłą sobotę, w Lęborku nadarzy się okazja do dokładnego zwiedzenia słynnej, lęborskiej Wieży Bismarcka, która właśnie poddawana jest rewitalizacji i która wzbudza kontrowersje wśród architektów.

Lęborska wieża ciśnień, znajdująca się w Parku im. Bolesława Chrobrego przy ul. Pięknej 1 to jedna z 240 „Wież Bismarcka”, zbudowanych za czasów Cesarstwa Niemieckiego. Na Pomorzu powstało 6 takich budowli, z czego do naszych czasów zachowało się 5, w Szczecinku, Okonku, Świdwinie, Szczecinie i właśnie w Lęborku. Prace przy lęborskiej wieży, związane były z budową miejskich wodociągów. Budowę rozpoczęto 1 kwietnia 1910 roku, a ukończono 20 kwietnia 1912 roku. Budynek zaprojektowany został przez lęborskiego architekta o nazwisku Wendel. Już w listopadzie 1912 roku woda popłynęła do pierwszych domów. Lęborska wieża mierzy 31 metrów i poza tym, że stała się elementem sieci wodociągowej, pełniła również rolę wieży widokowej. Posiada 13 – metrową wieżyczkę, która spełniała również rolę wspomnianej platformy obserwacyjnej. Do oświetlania wieży, na czterech narożnikach platformy, zamontowano kandelabr gazowy. Do wieży dobudowano również restaurację „Restaurant Bismarckturm”, która zastąpiła istniejącą wcześniej na tym terenie restaurację „Wilhelmshӧhe”(zlikwidowaną w 1911 roku). Po II. wojnie światowej wieża używana była i w dalszym ciągu jest do celów zaopatrzenia miasta w wodę. Restauracja działała sezonowo jeszcze w latach 60. Obecnie trwają prace nad przywróceniem jej dawnej świetności. W ramach planowanej rewitalizacji, w odnowionym budynku ma powstać m.in. wystawa poświęcona niezwykle bogatym zbiorom archeologicznym. Przedstawiać będzie prahistorię regionu, począwszy od dziejów najstarszych (epoka kamienia) po wczesne średniowiecze. Wystawa bazować będzie na ogromnym i unikatowym zbiorze zabytków z tego okresu, znajdującym się w Muzeum w Lęborku. W ramach rewitalizacji do budynku dostawiono nowoczesną konstrukcję, która wzbudza kontrowersje wśród architektów i konserwatorów. Według piszącego te słowa to klasyczny dowód na to, że tak lubiane przez Pomorskiego Konserwatora Zabytków, zestawianie starego z nową jakością, nie zawsze się sprawdza. Kto chciałby lepiej poznać lęborska wieżę i więcej się o niej dowiedzieć, ma na to szansę podczas Dnia Otwartego, 26 lutego, w godzinach. 11.00 – 16.00. Wstęp do wieży będzie bezpłatny.

(oprac.) Bartosz Gondek www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl fot: Muzeum Lębork

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: