Bronisław Komorowski odsłonił tablicę upamiętniającą nadanie Śródmieściu Gdyni tytułu Pomnika Historii

"Gdynia jest depozytem polskich marzeń o nowoczesności. Powstała z marzeń Polski o obecności nad morzem i na morzu, z marzeń o nowoczesności w czasach, gdy było to wyjątkowo trudne" - powiedział Bronisław Komorowski podczas uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej nadanie Śródmieściu Gdyni tytułu Pomnika Historii. 
 
Gdynia to był zawsze symbol polskich marzeń o nowoczesności, która była, jest i zawsze będzie drogą ku znaczeniu państwa i dobrobytu jego mieszkańców. Przyznając tytuł Pomnika Historii w przypadku Gdyni myślałem, że tu nie chodzi o przeszłość, tylko o teraźniejszość i o przyszłość. Na zabytki można patrzeć jak na źródło dumy minionej, wspominać dawne świetności i wielkości. To jest zrozumiałe i potrzebne. Ale można też na nie patrzeć jak na zaczyn działań na rzecz współczesnej wielkości Polski, traktować jak wyzwanie i zachętę by realizować polskie marzenie - zauważył Bronisław Komorowski. 
 
Tablica, którą odsłonił wspólnie z prezydentem Gdyni Wojciechem Szczurkiem została umieszczona na fasadzie Urzędu Miasta, od strony ul. Świętojańskiej - gdzie symbolicznie rozpoczyna się obszar Pomnika Historii. 
 
Wpisanie Śródmieścia Gdyni na listę Pomników Historii to wielki zaszczyt, ale też i zobowiązanie. To, że możemy przypomnieć to gdyńskie dziedzictwo, przywrócić blask Śródmieściu, to zasługa budowniczych ale i ludzi, którzy przez wiele lat pracowali by wskrzesić świetność dumy naszego miasta - przyznał Wojciech Szczurek. 
 
W trakcie uroczystości prezydent Gdyni odznaczył medalem „Civitas E Mari - tym, którzy odważnie realizują marzenia". Otrzymali je: Joanna Stankiewicz-Kiełbińska, Marian Kwapiński, Krzysztof Koczyk i Waldemar Affelt. 
 
Druga część uroczystości odbyła się w Muzeum Miasta Gdyni, gdzie Prezydent RP Bronisław Komorowski spotkał się z przedstawicielami społeczności lokalnej.
 
 
/fot. Dorota Nelke, Maciej Bejm

Tagi: