W ostatnim momencie zabezpieczyli XVIII wieczny dom

Wygląda na to, że po wielu latach systematycznej dewastacji, właściciel Dworu Fischera w Gdańsku  rozpoczął zabezpieczanie najstarszego drewnianego budynku w Nowym Porcie.
- Po wielu staraniach, pismach i apelach rozpoczęły się prace zabezpieczające zabytkowy, najstarszy drewniany budynek przy Dworze Fischera. Jakiś czas temu Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków  nakazał odbudowanie obiektu po katastrofie budowanej – mówi rzecznik PWKZ, Marcin Tymiński.
Patrząc na dzisiejszy stan zabezpieczanych ruin trudno uwierzyć, że kilka lat temu był to jeszcze cały budynek. W niewiele lepszej kondycji znajduje się sam dwór. Dzieje się tak, pomimo że to jedne z najciekawszych zabytków tej części Gdanska.   Dwukondygnacyjny dwór wzniesiony został pod koniec XVIII wieku, W 1804 roku jego właścicielami stali się znani gdańscy browarnicy -  Fischerowie, którzy mieli po sąsiedzku browar. Dzięki Richardowi Fischerowi (1818–1888), nowoporckiemu browarnikowi, a także rajcy miejskiemu, wybrukowano ulice w dzielnicy, zaś mniej zamożni mieszkańcy otrzymywali do picia wodę źródlaną. Na jego cześć nazwano jedną z ulic Nowego Portu – Fischerstrasse. Dziś ulica ta ma zdecydowanie bardziej ihtiologiczną nazwę - Rybołowców. W 1867 Richard Fisher kupił kolejny pałacyk Hochwasser (Stawowie) w Sopocie, z którym nota bene obecnie też są kłopoty. Ostatnim właścicielem brawru i dworu był w 1939 Paul Fischer.
oprac BG fot. Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: