Zapomniana rocznica wielkiej bitwy na Mazurach

Schlacht an den Masurischen Seen, I Wojna Światowa, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl,
8 września minęła 107 rocznica Bitwy nad jeziorami mazurskimi (Schlacht an den Masurischen Seen) , czyli kolejnej po Bitwie pod Tannenbergiem,  największej bitwy I Wojny Światowej stoczonej na północnych obszarach dzisiejszej Polski. 
Bitwa, stoczona została w dniach  września 1914 roku na terenie ówczesnych Prus Wschodnich, pomiędzy wojskami niemieckiej 8 Armii a rosyjską 1 Armią. Działania był cześcią ofensywnej operacji wschodniopruskiej, prowadzonej przez armię niemiecką, której celem było odrzucenie wojsk rosyjskich poza granice Prus. Niemcy postanowili wykorzystać sukces, jaki odnieśli w sierpniu 1914 roku, pokonując Rosjan w sławnej Bitwie pod Tannenbergiem i zaatakować ciągle znajdującą się w Prusach Wschodnich I Armię Generała Paula Rennenkampfa. Dowództwo 8 Armii postanowiło uderzyć na Rennekampfa między Pregołą (Prieger) a Węgoborkiem (Angerburg, obecnie Węgorzewo) i wykonać manewr oskrzydlający od Loetzen (Giżycko) na południe, zaś prawe skrzydło armii miało osłaniać kierunek z Osowca i Augustowa. Pozycje wyjściowe do natarcia wojska niemieckie miały zająć 7 września a początek natarcia wyznaczony został dzień później. Już drugiego dnia bitwy, czyli 9 września,  XVII Korpus niemiecki przełamał obronę rosyjską w rejonie Pozezdrze-Kruklanki. Dowództwo Frontu Północno-Zachodniego, mimo posiadania takiej możliwości, nie wzmocniło 1 Armii znajdującymi się niepodal korpusami 10 Armii, co zmusiło Rennenkampfa do zarżadzenia odwrotu i w efekcie opuszczenia terenu Prus.
Wskutek swojej nieudolności, za brak pomocy I Armii, która walczyła w osamotnieniu tracąc 100 000 żołnierzy, ale uniknęła mimo to rozbicia, ze stanowiska odwołany został dowódca Frontu Północno-Zachodniego, Jakow Grigorijewicz Żyliński. Tu ciekawostka – do 3 września 1914 roku,  generał-gubernator warszawski i głównodowodzący wojsk Warszawskiego Okręgu Wojskowego.
(red.) oprac. BG, fot: wikipedia.de

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: