Elektryczne tramwaje w Gdańsku mają już 125 lat

tramwaje, gdańsk, www.polnocna.tv, www.strefaihstorii.pl

Przez prawie cały wiek XIX gdańska komunikacja opierała się o powozy, żurnaliery i konne tramwaje. Aż do dnia 12 sierpnia 1896 roku, kiedy to z centrum Gdańska na Orunię pojechał pierwszy elektryczny tramwaj. Tramwaje elektryczne są nierozerwalnym elementem krajobrazu Grodu nad Motławą nieprzerwanie już od 125 lat. Z tego powodu czas świętować!

Gdańskie Autobusy i Tramwaje wraz Miastem Gdańsk i Zarządem Transportu Miejskiego w Gdańsku zapraszają na festyn rodzinny z okazji 125-lecia tramwajów elektrycznych w Gdańsku. Festyn odbędzie się w sobotę 14 sierpnia w godz. 12.00 – 16.00 na pętli w Jelitkowie. W programie m.in. bezpłatne przejażdżki tramwajami z historycznej floty GaiT. Wśród atrakcji przygotowanych z okazji 125-lecia obecności tramwajów elektrycznych w naszym mieście także mnóstwo atrakcji dla najmłodszych: quiz komunikacyjny, konkursy przygotowane przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, kąciki: sportowo-rekreacyjny oraz plastyczny, malowanie buzi i magnesów, bańki mydlane, zabawy z kinem Helios oraz poczęstunek – wata cukrowa, popcorn i fantastyczne krówki. Będziemy także gościć wolontariuszy z Hospicjum Pomorze Dzieciom. Nie zabraknie też przejażdżek historycznymi tramwajami. Specjalna, bezpłatna linia tramwajowa obsługiwana będzie historycznymi pojazdami Bergmann 266, Ring 273, Konstal N 11, Konstal 105N 06205, Konstal 102 Na 1105, funkcjonować będzie na trasie Oliwa – Pomorska – Jelitkowo w godz. 11.30 – 16.30. Tramwaje będą jeździć co 10 minut. Rozkład jazdy dostępny będzie na stronie ztm.gda.pl

(red.) fot GAiT, www.polnocna.tv, www.strerfahistorii.pl

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: