Zamki, ogień i glina Rity Staszulonok

Rita Staszulonok, ZPAP, Mariacka, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

Gotyckie zamki, nowożytne obwałowania i rzeka Wisła. Wszystkie te symbole Powiśla możemy oglądać na autorskiej wystawie “Ogniem i gliną”, Rity Staszulonok, która ruszyła właśnie w gdańskim okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków.

“Ogniem i gliną” to projekt zrealizowany w ramach Stypendium Twórczego Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, poświęcony gotykowi ceglanemu Pomorza, opowiada o powstawaniu kultury tego regionu “ogniem i gliną”. Celem projektu było “sportretowanie” jak znanych, tak i bardziej skromnych budowli regionu, pokazując ich najważniejszych cech, jak i związanych z nimi osób i wydarzeń.

Autorka prac - Margarita „Rita” Staszulonok to profesjonalna malarka, absolwentka Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuk Pięknych. Od 2010 mieszka w Pruszczu Gdanskim. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. To także laureatka Stypendium Polskiego Ministra Kultury Gaude Polonia, Instituto Sacatar w Brazilii, Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska, Stypendium Twórczego Marszałka Województwa Pomorskiego, Stypendium Twórczego Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Jej ulubioną techniką jest tempera na desce. Wystawę można oglądać w Galerii ZPAP Mariacka w Gdańsku, na ulicy Mariackiej 46/47.

Red. oprac. bg, fot. fb Rita Staszulonok

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: