Wolnogdański dźwig ze Steindamm trafił do Domu Wiedemanna

Zbudowany w Wolnym Mieście Gdansku, na ulicy Steindamm dźwig towarowy, trafił do Domu Wiedemanna na ulicę Krótką 6. Biorąc pod uwagę stan zachowania obiektu i jego całkowitą oryginalność, to bardzo rzadki zabytek.
- Nie używaną już maszynę zdemontowaliśmy podczas remontu poddasza DPS. Ponieważ zaciekawił nas staroświecki dziś mechanizm, oraz oryginalne napisy i tabliczki, postanowiliśmy go wraz z ówczesnym dyrektorem ośrodka, Waldemarem Dowgiertem, zabezpieczyć – mówi Starosta Powiatu Gdańskiego Stefan Skonieczny. - Teraz, już z nowym dyrektorem, Panem Ryszardem Rybackim, przekazujemy go do Referatu Ekspozycji i Dziedzictwa Urzędu Miasta Pruszcz Gdański.
Umowę przekazania dźwigu podpisali wczoraj w Domu Wiedemanna, w obecności Starosty Stefana Skoniecznego i Senatora Ryszarda Świlskiego, Burmistrz Pruszcza Gdańskiego Janusz Wróbel i Dyrektor Ryszard Rybacki.
– Dźwig zbudowany został na przełomie lat 20-tych i 30-tych XX wieku w firmie J. Zimmermann Maschinenfabrik & Eisengiesserei, mieszczącej się przed II Wojną Światową na ul. Steindamm 4/7, czyli dzisiejszej Kamiennej Grobli.
 
ZOBACZ FILM: http://www.polnocna.tv/vid/27016-niezwykle-znalezisko-trafilo-do-domu-wiedemanna-powiat-gdanski
 
Przy budowie mechanizmu wykorzystano elementy wyprodukowane przez renomowaną wytwórnię urządzeń dźwigowych firmy Schindler z Karlsruhe – mówi Bartosz Gondek Kierownik Referatu Ekspozycji i Dziedzictwa Kulturowego - Maszyna jest kompletna. Posiada wszystkie oznaczenia i tabliczki znamionowe. Nie była też modernizowana za czasów PRL, stąd stanowi bardzo ciekawy zabytek przedwojennej techniki z naszych terenów. Po wyczyszczeniu i konserwacji, dźwig prezentowany będzie w Domu Wiedemanna, przy ulicy Krótkiej 6.
(Red.) www.polnocna.tv/wwwstrefahistorii.pl fot. Dawnypruszczdomwiedemannakkrotka6

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: