Karol Nawrocki kandydatem na prezesa IPN

Dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej decyzją Kolegium IPN wyłoniony został na kandydata na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Został on wyłoniony spośród pięciu uczestników konkursu na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej złożyło do Sejmu wniosek o powołanie dr. Karola Nawrockiego na stanowisko prezesa IPN.
 

Karol Nawrocki - bokser - amatorem i historyk, ale też - jak się przedstawił w czasie przesłuchania w czasie konkursu, specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi. Tytuł doktora nauk humanistycznych obronił w 2013 r. w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Od stycznia 2009 r. był pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej, a w latach 2014-2017 pełnił funkcję naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku. Od kwietnia 2017 r. pełni funkcję dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Jest autorem i redaktorem siedmiu książek oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych i publicystycznych z zakresu najnowszej historii Polski.

W czasie przesłuchania zapowiedział m.in. przegląd struktury Instytutu, a także przegląd kompetencji pracowników. Realizację przez Instytut dyplomacji historycznej i wprowadzenie „inkluzywnej" oferty edukacyjnej. Zapowiedział powołanie w IPN biura nowoczesnych technologii, digitalizację archiwów i i jak najszerszą dostępność do znajdujących się w nim materiałów. Jego zdaniem działalność naukowa Instytutu powinna skutkować publikacją monografii. Biuro Poszukiwań IPN i Biuro Kresowe powinny kontynuować swoją misję, ale też obejmować swoimi działaniami kolejne obszary m.in. kraje azjatyckie, w których w przyszłości przebywali Polacy np. Kazachstan, czy Uzbekistan. Zapowiedział przedstawienie w różnych krajach naszej narracji historii w oparciu o Szlak wolności, czyli opisanie losów żołnierzy generała Stanisława Maczka oraz generała Władysława Andersa.

Kolegium IPN dopuściło do drugiego etapu konkursu pięciu kandydatów : dr Adama Buławę, historyka wojskowości, byłego dyrektora Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie; dr Marka Chrzanowskiego, mediewistę, dyrektora I LO im. Ks. A. J. Czartoryskiego z Puław; dr Karola Nawrockiego; dr Jacka Wiatrowskiego, prawnika i wykładowcę z Akademii Polonijnej w Częstochowie oraz dr Pawła Zyzaka autora kontrowersyjnej biografii „Lech Wałęsa – idea i historia" (po jej opublikowaniu przez dłuższy czas nie mógł znaleźć pracy jako historyk), amerykanistę, analityka związanego z Departamentem Studiów Strategicznych KPRM. W konkursie nie wystartował nikt z obecnego kierownictwa IPN - ani dr Jarosław Szarek, ani dr hab. Krzysztof Szwagrzyk.

Prezes IPN zostanie powołany na pięcioletnią kadencję przez Sejm za zgodą Senatu. Czy czeka nas sejmowo-senacki klincz podobny do tego, jaki obserwowaliśmy przy konkursie na Rzecznika Praw Obywatelskich? Czas pokaże. Istotniejszą kwestią jest pytanie: Kto zastąpi dr Nawrockiego na stanowisku dyrektora Muzem II Wojny Światowej? 

info/PAP

oprac.KLB

foto/karolnawrocki.pl

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: