Karol Nawrocki - bokser - amatorem i historyk, ale też - jak się przedstawił w czasie przesłuchania w czasie konkursu, specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi. Tytuł doktora nauk humanistycznych obronił w 2013 r. w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Od stycznia 2009 r. był pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej, a w latach 2014-2017 pełnił funkcję naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku. Od kwietnia 2017 r. pełni funkcję dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Jest autorem i redaktorem siedmiu książek oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych i publicystycznych z zakresu najnowszej historii Polski.
W czasie przesłuchania zapowiedział m.in. przegląd struktury Instytutu, a także przegląd kompetencji pracowników. Realizację przez Instytut dyplomacji historycznej i wprowadzenie „inkluzywnej" oferty edukacyjnej. Zapowiedział powołanie w IPN biura nowoczesnych technologii, digitalizację archiwów i i jak najszerszą dostępność do znajdujących się w nim materiałów. Jego zdaniem działalność naukowa Instytutu powinna skutkować publikacją monografii. Biuro Poszukiwań IPN i Biuro Kresowe powinny kontynuować swoją misję, ale też obejmować swoimi działaniami kolejne obszary m.in. kraje azjatyckie, w których w przyszłości przebywali Polacy np. Kazachstan, czy Uzbekistan. Zapowiedział przedstawienie w różnych krajach naszej narracji historii w oparciu o Szlak wolności, czyli opisanie losów żołnierzy generała Stanisława Maczka oraz generała Władysława Andersa.
Kolegium IPN dopuściło do drugiego etapu konkursu pięciu kandydatów : dr Adama Buławę, historyka wojskowości, byłego dyrektora Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie; dr Marka Chrzanowskiego, mediewistę, dyrektora I LO im. Ks. A. J. Czartoryskiego z Puław; dr Karola Nawrockiego; dr Jacka Wiatrowskiego, prawnika i wykładowcę z Akademii Polonijnej w Częstochowie oraz dr Pawła Zyzaka autora kontrowersyjnej biografii „Lech Wałęsa – idea i historia" (po jej opublikowaniu przez dłuższy czas nie mógł znaleźć pracy jako historyk), amerykanistę, analityka związanego z Departamentem Studiów Strategicznych KPRM. W konkursie nie wystartował nikt z obecnego kierownictwa IPN - ani dr Jarosław Szarek, ani dr hab. Krzysztof Szwagrzyk.
Prezes IPN zostanie powołany na pięcioletnią kadencję przez Sejm za zgodą Senatu. Czy czeka nas sejmowo-senacki klincz podobny do tego, jaki obserwowaliśmy przy konkursie na Rzecznika Praw Obywatelskich? Czas pokaże. Istotniejszą kwestią jest pytanie: Kto zastąpi dr Nawrockiego na stanowisku dyrektora Muzem II Wojny Światowej?
info/PAP
oprac.KLB
foto/karolnawrocki.pl
Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.