Znaleźli miecz grunwaldzki pod Olsztynem. To sensacja!

Pod Olsztynem wydobyto doskonale zachowany średniowieczny miecz "grunwaldzki" z pełnym osprzętem. Cenne artefakty trafią do zbiorów Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

Takie znalezisko trafia się raz na dziesięciolecia! Pod Olsztynem znaleziono unikatowy zestaw: miecz, pochwę, pas i dwa noże. Jak wskazują eksperci, datowanie znaleziska i kontekst historyczny pozwala snuć przypuszczenia, że odkryty miecz mógł mieć związek z największą bitwą średniowiecznej Europy.

- To fenomenalny zestaw. Biorąc pod uwagę, że zabytki te pochodzą z przełomu XIV i XV, a więc przeleżały w ziemi ok. 600 lat, to są zachowane w niebywale dobrym stanie - podkreśla pasjonat archeologii Aleksander Miedwiediew. 

Mężczyzna odnalezione skarby przekazał w darowiźnie Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

- To nieodłączna część naszego regionalnego dziedzictwa. Jak wiemy, działania militarne bitwy pod Grunwaldem wykraczają przecież poza teren pól pod Stębarkiem i poza połowę lipca 1410 roku, dlatego znalezisko podbudza wyobraźnię. Atrakcyjnością stanu zachowania automatycznie "przenosi" w czasy grunwaldzkiego rycerstwa - mówi marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin - Na szczególne wyrazy uznania zasługuje postawa darczyńcy, który sprawił, że tak unikatowe zabytki będą mogły "przemówić" do wyobraźni szerokiego grona odbiorców - dodaje. 

Zestaw orężny poddany zostanie konserwacji i szczegółowo zbadany. Jak wskazuje Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, znalezisko stanowi nie tylko ciekawą atrakcję, ale i pozwoli nam dowiedzieć się więcej o historii. 

Mamy pewne podejrzenia, co do statusu społecznego średniowiecznego właściciela miecza i jesteśmy ciekawi, co kryje się pod warstwą rdzy. Głębiej zbadamy również samo miejsce wydobycia zabytku, by poznać kontekst sytuacyjny jego pochodzenia. Tak drogocenne przedmioty w średniowieczu rzadko kiedy zostawały w ziemi - tłumaczy Szymon Drej.

info/foto/PAP 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: