Irena Jarocka powróci do Oliwy

Irena Jarocka, Oliwa, Bartosz Gondek, www.polnocna.tv, www.strefaihstorii.pl
Do Oliwy powróci Irena Jarocka. Rzeźba sławnej piosenkarki, która swoje dzieciństwo i młodość spędziła w Gdańsku stanie u zbiegu ulic Stefana Żeromskiego, Artura Grottgera i Wita Stwosza.
Inicjatywa powstania pomnika wyszła od Fundacji Ireny Jarockiej. Konkurs na pomnik, ogłoszony przez gdański magistrat i nagrodę w wysokości 10 000 złotych, otrzymało studio rzeźby Macieja Jagodzińskiego-Jagenmeera, za popiersie piosenkarki. Koszt stworzenia pomnika pokryje Fundacja Ireny Jarockiej, która przeznaczyła na ten cel  do 150.000 zł brutto.
Irena Jarocka, urodziła się w 1946 roku w Srebrnej Górze w Województwie Wielkopolskim. Jej rodzicami byli:  Henryk (1921–2000) i Halina z domu Szmuchrowska (1923–1984) . Od 1947 do 1968 roku mieszkała w Oliwie, przy ul. Słonecznej. Uczyła się w V Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego. Gruntowne wykształcenie muzyczne odebrała w Studiu Piosenki Polskiego Radia i Telewizji w Gdańsku i gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. Była także absolwentką Wydziału Biologii Studium Nauczycielskiego w Gdańsku. W 1965 debiutowała w słynnym gdańskim klubie „Rudy Kot”. Z Trójmiasta wyjechała na stypendium do Paryża. Po powrocie zamieszkała w Warszawie. Zmarła w 2012 roku. Pochowana została w katakumbach warszawskich Powązek.
(red.) Bartosz Gondek fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: