Major Sucharski pochowany w skorodowanej skrzynce, nieznany Niemiec zamiast kaprala Kowalczyka

Dziś o 6:10 na cmentarzu na Westerplatte rozpoczęła się ekshumacja szczątków majora Henryka Sucharskiego i kaprala Andrzeja Kowalczyka - co zapowiadał kilka dni temu dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki. Efekt ekshumacji zaskoczył chyba wszystkich. 

Archeolodzy badający groby polskich bohaterów odkryli szczątki mjr Henryka Sucharskiego złożone w skorodowanej, nieopisanej skrzynce, natomiast w miejscu pochówku kaprala Andrzeja Kowalczyka znaleziono zmielone i wrzucone do białego foliowego worka szczątki anonimowego niemieckiego żołnierza. Świadczą o tym detale znalezione przy kościach takie jak, niemieckie trzewiki czy klamr od pasa z napisem "Got mit uns". Miejsce poczynku kaprala Kowalczuka pozostaje nieznane. 

Major Henryk Sucharski został pochowany 1 września na Polskim Cmentarzu Wojskowym w Casamassima we Włoszech. 21 sierpnia 1971 szczątki majora Henryka Sucharskiego zostały ekshumowane i przewiezione do Polski. Szczątki uznawane za kaprala Kowalczyka złożono na Cmentarzu na Westerplatte po wcześniejszej ekshumacji z cmentarza na Srebrzysku. 

red 

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: