Gdańsk wyremontuje kamienicę, która spłonęła na Placu Wałowym

Miasto Gdańsk oficjalnie potwierdziło, że wyremontuje zabytkową kamienicę, która spłonęła w ubieglą sobotę na Placu Wałowym.

Opróżniony przez gdański magistrat budynek na Placu Wałowym 2, który spalił się w ubiegłą sobotę domyka od południa zachodnią pierzeję ostatniego gdańskiego placu którego wygląd niewiele zmienił się od ponad 100 latBiorąc pod uwagę zniszczenia centrum miasta w 1945 roku i kolejne kilkadziesiąt lat wyburzeń starych kwartałów, oraz zamiany ich na „nowoczesną”, czyli obecnie po prostu zwykłą architekturę, to prawdziwy ewenement. Nic dziwnego że w mediach, oraz na portalach społecznościowych rozległ się lament. Internauci niepokoili się, czy aby w tym miejscu nie powstanie „nowa” i „śmiała” architektura, która zepsuje klimat tego miejsca. Dwa dni po pożarze miasto wydało oświadczenie, w którym zapewnia, że budynek zostanie wyremontowany w obecnym kształcie. „Budynek, który znajduje się przy placu Wałowym 2 jest jednym z gminnych obiektów, zarządzanych przez Gdańskie Nieruchomości. Został przeznaczony do kompleksowego remontu w ramach programu „Rewitalizacja Dolnego Miasta, Placu Wałowego i Starego Przedmieścia w Gdańsku”. W 2018 roku spółka podpisała umowę na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej na przebudowę i modernizację elementów tego oraz siedmiu innych budynków znajdujących się w tej okolicy. Zaplanowane dla nich prace konserwatorsko-restauratorskie obejmować mają remonty dotyczące, między innymi: wykonania izolacji wraz z uzupełnieniem ubytków w murze, wykonania drenażu zewnętrznego przy ścianach, wykonania remontu  elewacji budynku wraz z wymianą całej stolarki okiennej oraz drzwiowej w częściach wspólnych budynku, zewnętrznego docieplenia ścian i przebudowy wejść do budynków.” - informuje na swoim portalu Miasto Gdańsk. Czyli jest nadzieja.

(Red.) Bartosz Gondek www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: