Jasność w Szczodrowie piękna i bezpieczna

Unikatowa w skali całego Pomorza, kociewska świątynia p.w. św. Judy Tadeusza w Szczodrowie, o której niejednokrotnie pisaliśmy już na www.strefahistorii.pl, nareszcie wyłoniła się z ciemności. Podświetlenie kościoła to inicjatywa burmistrza Jacka Pauli, proboszcza Mateusza Draszanowskiego i radnego Franciszka Armatowskiego.
 
Historycy spierają się dziś, czy parafia w Szczodrowie miała powstać jeszcze przed 1198 r., w początkowym władania tą ziemią przez zakon joannitów, czy też w czasach krzyżackich. Faktem jest, że do dziś przetrwał tutaj średniowieczny, drewniany kościółek, co na Pomorzu jest prawdziwym ewenementem.
Szczodrowska świątynia powstała w XV i XVI wieku. Później była wielokrotnie przebudowywana.  W XVI wieku rozbudowano wieżę, w XVIII  wydłużono prezbiterium, natomiast u schyłku XIX w. dokonano zmian we wnętrzu i w podmórówce budowli. Kościółek sporo ucierpiał podczas ostatniej wojny.  Z obecnego wystroju wnętrza szczególnie interesujący jest XVIII-wieczny ołtarz główny z gotycką figurą Madonny oraz granitowa kropielnica z XIV w.

Drewniana świątynia staje się coraz popularniejszą atrakcją turystyczną Kociewia. Opowiadaliśmy o tym szerzej między innymi latem tego roku, w ramach cyklu Kociewie nieznana kraina w jeden dzień oraz w cyklu Północna w Podróży:

https://www.youtube.com/watch?v=WeYBNQhloo0,

a także pięć lat temu tutaj: 

http://strefahistorii.pl/article/1519-wakacje-ze-strefa-historii-xvi-wieczny-kosciol-w-szczodrowie

Wróćmy jednak do podświetlenia świątyni. Lampy zainstalowane zostały  na trzech słupach i oświetlają kościół ze wszystkich stron. Jak podkreśla ksiądz proboszcz, ta inwestycja ma uzasadnienie nie tylko wizerunkowe. Wiele osób wieczorem przechodzi przez teren przynależny do świątyni a podświetlenie zdecydowanie poprawia ich bezpieczeństwo.

(red.) bg fot, Parafa Szczodrowo

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: