GUMed tworzy opowieści o historii medycyny

Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego uruchamia pierwszą wirtualną wystawę o tytule „Przyszłość dzięki przeszłości – opowieść o historii medycyny”. W serii krótkich filmów muzeum prezentuje historię leczenia ujętą przez pryzmat dziejów medycznych wynalazków.

Nowoczesna medycyna zawdzięcza swoją potęgę niezliczonym odkryciom i wynalazkom. Dziś nikogo już nie dziwi USG, MRI czy wszechobecne komputery.

Medyczna wiedza i technika przeszła długą drogę - od zabobonów do profesjonalnych terapii, od operacji bez znieczulenia do zabiegów laparoskopowych.

Tę drogę postanowiło pokazać Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, które w tradycyjnej postaci, prezentując różne wystawy, działa od 2006 roku, a teraz chce dodatkowo przybrać formę wirtualną.

Pierwsza wystawa online będzie zatytułowana „Przyszłość dzięki przeszłości - opowieść o historii medycyny”. Jak mówią jej twórcy, opowiada ona o historii medycyny „przez pryzmat dziejów obiektów z kolekcji Muzeum GUMed, obecnie eksponatów a jeszcze niedawno ważnych elementów wyposażenia szpitali, gabinetów zabiegowych, laboratoriów i sal seminaryjnych”.

O tych eksponatach i ich przeszłości autorzy opowiadają w serii krótkich filmów. Można już posłuchać o historii m.in. strzykawki, stetoskopu, aparatu RTG czy centryfugi ( https://muzeum.gumed.edu.pl/61668.html).

Liczba filmów nadal rośnie.

Autorzy wystawy liczą m.in. na zainteresowanie ze strony młodego pokolenia, które dopiero zaczyna rozwijać naukowe czy medyczne pasje.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: