Akcja czystości z niemieckim wrakiem w tle

Kraków, czołg, akcja czystość, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

Akcje czystości to nie tylko sprzątanie śmieci, czyszczenie ustępów, czy przedblokowe wystawki. Był taki czas, kiedy akcje czystości obejmowały także rzeczy nieco, z naszego obecnego punktu widzenia, absurdalne - choć niezwykle pożądane.

W nasze ręce wpadł bardzo ciekawy dokument, pochodzący z 1947 roku, a wystawiony przez Miejki Urzad Obwodowy w Krakowie. Pismo, podpisane przez zastępcę prezydenta Krakowa, nakazuje przesłanie, w związku z właśnie akcją czystości, wykazu rozbitych … czołgów i samochodów, które jeszcze zalegają na drogach i placach. Wartow tym miejscu dodać, że  – jeszcze do lat 50 – tych XX wieku, rozbite pojazdy niemieckie i sowieckie, z czasem coraz bardziej rozszabrowywane, stanowiły naturalny element powojennego krajobrazu. Regulatne "Akcje Czystości" i "Akcje Posesja", wymiotły z i tak biednego PRL-u setki ciekawych pojazdów. Dziś - każdy współczesny eksplorator chciałby być w takiej ekipie sprzątającej. Może zabrałby przy okazji do domu jakiegoś "Tygrysa", albo "Panterę"? A może nawet luksusowego Maybacha, albo Mercedesa?

(Red.) fot./arch Bartosz Gondek

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: