Koncert na najstarszym gdańskim fortepianie

Fortepian, Jacob Bernhardt Wiszniewski, Muzeum Gdańska, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

Wyroby jubilerskie, piwo, „Goldwasser”, a także markowe fortepiany. Najlepsze z wytwórni królewskiego, nadwornego budowniczego i dostawcy instrumentów Jacoba Bernhardta Wiszniewskiego, działającej od ok. 1826 roku przy ul. Św. Ducha 126. W najbliższą sobotę na najstarszym zachowanym fortepianie zagra dr Maciej Gański z Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Instrument z ok. 1830 r. został odnaleziony na Pomorzu w fatalnym stanie. W 2019 r. przejęło go Muzeum Gdańska. Rewitalizacja fortepianu w pracowni Andrzeja Włodarczyka trwała wiele miesięcy. Inauguracyjny koncert, na wykonanym z wielu gatunków drewna, zdobionym okładziną z kości słoniowej instrumencie odbył się 23 września br. Podczas obchodów jubileuszu 50-lecia Muzeum Gdańska zagrał na nim pianista jazzowy Sławek Jaskułke. Drugi, nadchodzący koncert wykona pianista oraz pedagog, Dziekan Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Gdańsku, dr Maciej Gański. - Koncert Macieja Gańskiego, młodego i już uznanego pianisty, to zapowiedź przyszłorocznego cyklu koncertów na najstarszym gdańskim fortepianie – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. Koncerty, wykonywane przez pianistów z Europy, Polski oraz Gdańska, będą odbywać się co miesiąc w Dworze Artusa w formule otwartych spotkań, bądź transmisji online. Podczas recitalu zagrane zostaną kompozycje Wolfganga Amadeusza Mozarta, Ferenca Liszta, Jacoba Arcadelta oraz Fryderyka Chopina.        - Długo zastanawiając się nad wyborem repertuaru, finalnie postanowiłem zestawić utwory, które, z racji uboższej faktury, zabrzmią dobrze na fortepianie z epoki romantyzmu, a – dziełami napisanymi w czasie zbliżonym do daty budowy instrumentu. Postawiłem też na różnorodność form, których zaprezentowanie – mam nadzieję – pozwoli słuchaczom przenieść się w wyobraźni do dawnego Gdańska z czasów I poł. XIX, kiedy to gdańszczanie mieli okazję słuchać muzyki fortepianowej na instrumentach m.in. Wiszniewskiego – mówi dr Maciej Gański z Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Transmisja Facebook: https://www.facebook.com/muzeumgdansk/

Wykonanie: Maciej Gański

Prowadzenie: Justyna Ślubowska

Repertuar koncertu:

Wolfgang Amadeusz Mozart – Fantazja – d-moll KV 397

Jacob Arcadelt / Ferenc Liszt – Ave Maria

Fryderyk Chopin – Polonez A-dur op. 40 nr 1

Fryderyk Chopin – Mazurki op. 24: nr 1 g-moll, nr 2 C-dur, nr 3 As-dur, nr 4 b-moll

Fryderyk Chopin – Walc F-dur op. 34 nr 3

Fryderyk Chopin / Ferenc Liszt – Wiosna

Fryderyk Chopin – Polonez As-dur op. 53

(red.)  Muzeum Gdańska, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl Fot. A.Grabowska/Muzeum Gdańska

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: