Pulpit elekcyjny Stanisława Augusta powrócił do Św Mikołaja

kościół Św Mikołaja, Gdańsk, Dominikanie, pulpit, Stanisław August Poniatowsk

Po 70 latach powrócił do gdańskiego kościoła Św Mikołaja pulpit mszalny z 1764. Wykonano go w Gdańsku jako pamiątkę elekcji Stanisława Augusta Poniatowskiego na Króla Polski.

Do czasów II wojny światowej był symbolem Rzeczypospolitej, ozdabianym kwiatami przez Polaków. Po wojnie ze względu na przedstawienie stanisławowskiego orła w kornie został schowany za ołtarz główny, a przez ostatnie lata był przechowywany w kilku elementach w krypcie i w zakrystii. Prace konserwatorskie przy pulpicie trwały 9 miesięcy, zostały sfinansowane dzięki dotacji GIWK. Bardzo dziękujemy za możliwość przeprowadzenia tego zadania. Wielkie podziękowania kierujemy na ręce konserwatorów za trud pracy przy zabytku i osiągnięcie oczekiwanego scalenia pulpitu. Serdeczne podziękowania składamy także Panu Profesorowi Andrzejowi Januszajtisowi, który był od początku był entuzjastą konserwacji pulpitu i merytorycznym opiekunem tego projektu.

(Red.) fot. Fb Dominikanie Gdańsk

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: