Władze Skarszew pamiętają o Franciszku Hynku

W pobliżu granicy gminy Skarszewy z gminą Nowa Karczma, w we wsi Szatarpy, 8 września 1958 r. zginął w katastrofie balonu major Franciszek Hynek – wybitny pilot balonowy, dwukrotny zdobywca Pucharu Gordona Bennetta - w 1933 r. w Chicago i w 1934 r. w Warszawie.

W miejscu tragedii znajduje się pomnik upamiętniający pilota. Kwiaty oraz znicze złożyli dziś na pomniku burmistrz Skarszew Jacek Pauli, sekretarz gminy Skarszewy Marcin Byczkowski, sołtys Szczodrowa Franciszek Armatowski oraz Bartosz Gondek - przedstawiciel Miasta Pruszcz Gdański i popularyzator historii regionu. Pilot pośmiertnie został awansowany na podpułkownika i odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski; został pochowany 12 września na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Dodajmy, że pochodzący z Krakowa Franciszek Hynek był kombatantem I wojny światowej, a w latach 1939-1945 działał w Związku Walki Zbrojnej oraz w Armii Krajowej. 

foto/wikipedia; fb/skarszewy

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: