Kto i dlaczego wymyślił Święto Morza

Święto Morza, NAC, Gdynia, Gdańsk, Bartosz Gondek, www.polnocna.tv,www.strefahistorii.pl

Przed nami już zaraz Święto Morza, które przed wojną było, obok Zaślubin Polski z Morzem, największym lokalnym wydarzeniem państwowym o zasięgu ogólnopolskim. Zbliżająca się inauguracja tegorocznej edycji Święta Morza, to dobra okazja, aby sobie o nim przypomnieć - zachęca...

Bartosz Gondek

Święto Morza od zawsze ruszało, najpierw w Gdyni, a potem we wszystkich większych miastach i portach Bałtyckich, w ostatni weekend czerwca. Jego geneza się roku 1923 a wymyśliły je tak znamienite postacie jak Antoni Abraham, Jan Radtke oraz Stefan Żeromski. Pomysł niezwykłych mężczyzn związanych z budującą się Gdynią kiełkował przez dziewieć lat. W 1932 dzięki inicjatywie Andrzeja Wachowiaka i zaangażowaniu Ligi Morskiej i Kolonialnej, udało się urządzić w Gdyni pierwsze obchody morskiego święta. Miłość i duma z posiadania niewielkiego skrawka wybrzeża, oraz umieszczenie Gdyni, jako bardzo istotnego elementu, w propagandzie państwowej sprawiło, że w pierwszych obchodach udział wzięło ponad 100 tysięcy osób, na czele z ówczesnym prezydentem RP Ignacym Mościckim.

Równie huczne był kolejne edycje tego święta, które – co naturalne, związane były z morzem, żeglugą, Marynarką Wojenną, a także… koloniami. Obchodzono je nie tylko w Gdyni, ale w całym kraju, gdzie uroczystości organizowała Liga Morska i Kolonialna. W trakcie wojny Święto Morza podtrzymywane było w Polskiej Marynarce Wojennej na Zachodzie. Przypominała o nim także konspiracja niepodległościowa. Po 1945 roku, władze PRL poszerzyły zasięg święta na wszystkie większe miasta portowe. Pierwsze zorganizowane zostało na przełomie czerwca i lipca 1945 roku w Gdańsku. Wzięli w nim udział Bolesław Bierut i Michał Rola – Żymierski. Z czasem święto organizowane było rotacyjnie, co roku, w kolejnych polskich portach. Po 1989 roku, wraz z przemianami ustrojowymi i zapaścią gospodarki morskiej, zaniknęła także tradycja święta. Udało się je wskrzesić, korzystając z przedwojennych wzorów, dopiero w 2013 roku, staraniem władz Gdyni. Od tego momentu Święto Morza w Gdyni organizowane jest co roku. W tym roku w mniejszym wymiarze, ale – także. Dobrze byłoby, aby impreza zyskała większy wymiar. Przypomina wszakże jak ważny dla naszego kraju jest dostęp do własnego wybrzeża.

Program Święta Morza 2020 w Gdyni:

 

środa 17 czerwca

otwarcie przystanku SKM Uniwersytet Morski

 

piątek 19 czerwca

godz. 11.00

odsłonięcie tablicy poświęconej wiceadmirałowi Kazimierzowi Porębskiemu, twórcy szkolnictwa morskiego w Polsce – Fundacja Wsparcia Edukacji Morskiej i Stowarzyszenie Starszych Oficerów Mechaników Morskich

 

godz. 12.00

złożenie wieńców na morzu "Tym, którzy odeszli na wieczną wachtę", organizowane przez Urząd Morski w Gdyni

godz. 17.00

koncert otwarcia - Muszla Gdynia

 

godz. 17.00

84 urodziny Automobilklubu Morskiego

wykład o najstarszej klubowej pamiątce - odnalezionej plakiecie ewolucji plakiet klubowych oraz historii i dziedzictwie klubu w Muzeum Marynarki Wojennej (transmisja na Facbooku)

Od 19 do 21 czerwca w Muzeum odbywać się będzie wystawa plakiet, znaczków, przedwojennych dokumentów, modeli samochodów oraz prezentacja przedwojennych samochodów

 

sobota 20 czerwca

godz. 9.00

Aktywne Lato - Turniej OPEN siatkówki plażowej

Plaża Gdynia Śródmieście (obok Contrastu)

 

godz. 11.00

Biało na białym - rodzinne warsztaty malarskie, podczas których uczestnicy stworzą obraz używając tylko białych materiałów oraz różnych skarbów znalezionych na gdyńskiej plaży.

 

godz. 12.00

odsłonięcie tablicy Bolesława Romanowskiego i Henryka Fronczaka w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni (falochron południowy w marnie) połączone z otwarciem pomorskiego sezonu żeglarskiego 2020 i 55. rocznicą powstania Pomorskiego Związku Żeglarskiego

 

godz. 12.30

Świętujący 84 urodziny Automobilklub Morski zaprasza wszystkie klasyki (nie tylko klubowe) na wspólny przejazd ulicami Gdyni. Początek o godz. 12.30 z parkingu przy CH Riviera. Przejazd potrwa około 2 godziny i zakończy się przed siedzibą klubu.

 

godz. 16.00 - 19.30

IV Żeglarska Parada Świętojańska - jachty, żaglowce, łodzie popłyną z Gdańska do Gdyni, będzie je można podziwiać np. z molo czy Bulwaru Nadmorskiego

godz. 20.00

Domowa Miastofonia - domowy koncert dźwięków Gdyni. Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na niezwykły spektakl wizji i dźwięku rodem z morza i marzeń.

 

20 - 21 czerwca

regaty Puchar Arki w klasie O'pen Skiff

 

20 - 26 czerwca

regaty Bałtycki Śledź równolegle na dwóch trasach:

- Duży Śledź – trasa długa, rozgrywana na dystansie między 300 a 500 mil morskich. Zakłada się ukończenie trasy przez większość jachtów w 3 do 4 dni. Przewidziana jest rywalizacja o rekord trasy na odcinku Świnoujście – Gdynia.

- Mały Śledź – trasa krótka, rozgrywana na dystansie między 130 a 300 mil morskich. Zakłada się ukończenie trasy przez większość jachtów w 2 do 3 dni.

 

niedziela 21 czerwca

godz. 9.00

Aktywne Lato - Turniej OPEN siatkówki plażowej

Plaża Gdynia Śródmieście (obok Contrastu)

 

poniedziałek 22 czerwca

godz. 17.00

Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Nasze Sygnały” pt. „Torpeda w celu” – Bolesław Romanowski – dowódca, żeglarz, gdynianin

 

22 - 26 czerwca

Uniwersytet Morski w godz. 10.00 - 14.00 udostępni zwiedzającym planetarium na Wydziale Nawigacji (bezpłatne bilety na określoną godzinę będzie można odebrać w kasie planetarium).

 

czwartek 25 czerwca

godz. 17.00 - 19.00

Foto Spacer szlakiem Legendy Morskiej - wydarzenie będzie okazją do poszukiwania idealnych "kadrów morskich", związanych m.in. z tematyką konkursu fotograficznego: "Praca i Morze", "Panoramy morskie", "Miasta od morza", a także "Człowiek i morze". Obowiązują zapisy mailowe: spacery@arg.gdynia.pl

 

piątek 26 czerwca

godz. 10.00

złożenie kwiatów w Kwaterze Pamięci na Cmentarzu Marynarki Wojennej na Oksywiu

godz. 10.45

uroczyste otwarcie Punktu Redowego PR-1 w Porcie Wojennym

godz. 11.30

uroczysta msza święta w intencji Marynarki Wojennej w Kościele Garnizonowym

godz. 17.00

Otwarcie przed ORP Błyskawica wystawy o historii Marynarki Wojennej

Organizatorzy: Muzeum Marynarki Wojennej, Klub MW "Riwiera"

 

godz. 18.00

Zespół KIEV OFFICE zainaguruje cykl 13 koncertów otwartych w Muszli Gdynia.

 

26 - 28 czerwca

Regaty Puchar Marynarki Wojennej

 

sobota 27 czerwca

Z okazji Światowego Dnia Rybołówstwa, Akwarium Gdyńskie MIR-PIB, we współpracy z Instytutem Oceanologii PAN w Sopocie zapraszają na spotkanie online (facebook, www) nt. zasób morskich.

godz. 9.00

Aktywne Lato - Turniej OPEN siatkówki plażowej

Plaża Gdynia Śródmieście (obok Contrastu)

 

niedziela 28 czerwca

Uroczyste odsłonięcie kotwicy z „Bałtyku” przed budynkiem Muzeum Marynarki Wojennej

 

Planowane imprezy

Gdyńskie Centrum Sportu zaprasza do strefy dla dzieci m.in. z żeglarskimi aktywnościami „Gdynia na fali”

Uniwersytet Morski na placu przy fontannie (na al. Jana Pawła II) zorganizuje wystawę "Od szkoły Morskiej w Tczewie do Uniwersytetu Morskiego w Gdyni"

Wykład dr Huberta Bilewicza "Wnętrza Gdyńskich Transatlantyków"

I etap konkursu "Legenda Morska w Obiektywie" - kategoria "Ceremoniały Morskie"

"Święta Morza", galeria pokonkursowa on-line

druk i dystrybucja "Kuriera Morskiego"

 

Kulinarne Święto Morza

Jak co roku wybrane restauracje i kawiarnie Szlaku Kulinarnego zapraszają na specjalnie w tym czasie przygotowane menu świętomorskie. Smakowite propozycje w tym roku przygotują:

Oberża 86

Kapitan Cook

Taverna Zante

Cozzi Ristorante

Vertigo

Borowa Ciotka

Restauracja Familia

Bliżej

Moje Miasto

Zielony Rower

Punkt Gdynia

 

Konkurs fotograficzny

Z okazji Święta Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją jest finałem Dni Morza, Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym. Zdjęcia MMW oraz/lub eksponatów muzealnych – zrobione „z pomysłem”, zabawne i niekonwencjonalne należy nadsyłać na adres: promocja@muzeummw.pl do 25 czerwca. Tego dnia zbierze się komisja, która wyłoni zwycięzców konkursu, którym przyzna nagrody książkowe, związane tematycznie z Marynarką Wojenną.

(Red.) Bartosz Gondek, www.gdynia.pl fot: NAC

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: