Odnaleziono pozostałości zamku krzyżackiego w Elblągu

www.strefahistorii.pl. muzeum elbląg, zamek, adgoogle

Elbląskie Muzeum Archeologiczno Historyczne ma w tym sezonie pierwszy poważny sukces! Warszawski archeolog prof. dr hab. Fabian Welc po kilku dniach badań okolic muzeum, poinformował, o znalezieniu części tak zwanej „Bramy Służebnej”, należącej do kompleksu zamku krzyżackiego.

Elbląski zamek, którego geneza sięga 1237 roku, był jednym z największych w Prusach a sam Elbląg, przez wiele lat, najważniejszym miastem portowym Zakonu Krzyżackiego. W XIII wieku rozrastający się zamek i osada służyły państwu zakonu krzyżackiego jako baza wypadowa podczas podboju plemion pogańskich Warmii. W latach 1251–1309 zamek, gdzie odbywały się obrady kapituły krajowej zakonu, służył też za de facto polityczną stolicę państwa. To właśnie stąd, w 1308 roku, ruszyła krzyżacka ekspedycja której efektem było przejęcie przez zakon Gdańska. Rok później, po przeniesieniu krzyżackiej stolicy, stracił swoje znaczenie polityczne, choć nadal był jedną z ważniejszych twierdz państwa zakonnego. - Badanie georadarem świetnie się sprawdziło – mówi dyrektor elbląskiego muzeum, Lech Trawicki – Teraz obejmiemy badaniami możliwie jak największy teren na którym znajdował się dawny zamek. Www.strefahistorii.pl trzyma kciuki za dalsze poszukiwania, niecierpliwie wypatrując kolejnych informacji!

(Red.) BG. fot. Muzeum w Elblągu

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: